Büyük Gün’ün arifesindeyiz…

Türkiye, yarın kırmızı-beyaz bir güne açacak gözlerini…

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılını kutlama heyecanı ve gururuyla çarpacak yürekler.

Büyük gün nedeniyle, tüm kentlerde olduğu gibi Başkent Ankara da dalgalanan Türk bayraklarıyla kırmızı-beyaz renklere büründü.

Düzenlenen forumlar, sergiler, meşaleli yürüyüşler, spor, müzik, dans, tiyatro ve folklor gösterileri, konserler 100. Yıl kutlamalarına renk katacak.

Anıtkabir yine ziyaretçi akınına uğrayacak.

Şimdi 28 Ekim 1923 akşamına dönelim.

Büyük armağanın öyküsünü bir kez daha anımsayalım:

“Gazi Mustafa Kemal, söz konusu tarihte bütün kabineyi Çankaya Köşkü’nde toplanmak üzere çağırdı.

Bu toplantıda başvekil Fethi Okyar’ın istifası karara bağlandı. Mustafa Kemal, arkadaşlarına yemekten sonra anayasanın bazı maddeleri üzerinde çalışacağını bildirmiş, yeni başkan adayı olduğu söylenen İsmet Paşayı da bu çalışmaya davet etmişti.

Sofrada seçim heyecanı vardı. Herkes birbirine bakıyor, bir şeyler anlatıyordu. Mustafa kemal tam o sırada hafifçe tabağına vurdu. “Beyler’’ dedi. O da heyecanlıydı. Gözlerinde güleç bir ifadeyle arkadaşlarına bakıyordu.

Yemek salonu bir anda sessizleşti. ‘’Efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal herkesin yüzüne bakarak durumu kontrol ediyordu. Sofradakiler hem o anın heyecanı, hem de gazinin kararlılığı neticesinde kalakalmıştı. Daha sonra büyük bir sevinç yaşandı. Mustafa kemal uygun bir süre bekledikten sonra açıklamasına devam etti:

“Türkiye Devleti’nin hükümet şekli Cumhuriyettir. Bunu Anayasamıza yarınki Meclis toplantısında koyduracağız. Hazırlıklarımızı bir kez daha gözden geçirmemiz lazım.’’

Mustafa Kemal Paşa, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için İsmet İnönü ile birlikte bir yasa değişikliği tasarısı hazırlayarak 29 Ekim 1923'te Meclis'e sundu. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kabulü ile Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiş oldu. Cumhuriyetin ilanı, Ankara'da 101 pare top atışı ile duyuruldu ve başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havasında kutlandı

100 yıl sonra aynı coşku,

Aynı gurur,

Aynı heyecan…

Büyük Bayram kutlu olsun.