CHP Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, tarım sektöründe en tartışmalı konuların başında, yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçilere verilen hatalı destek uygulamalarının geldiğini belirtti. Adem, tarım sektörünün zaten kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ve mazot ve gübre desteğinin sadece mal olarak (nakit yerine ürün şeklinde) ödenmesinin ciddi sorunlara yol açtığını ifade etti. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Adem, şunları belirtti:

“Tarım sektörü, ülkemizin en önemli sektörlerinden biridir ve çiftçilerimizin desteklenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ancak, son zamanlarda mazot ve gübre desteği konusunda yaşanan sorunlar çiftçilerimizin mağduriyetine yol açmaktadır. Çiftçiler, tarımsal üretimlerini sürdürebilmek için mazot ve gübre gibi temel girdilere ihtiyaç duyarlar. Ancak, bu desteklerin çiftçilere mal olarak verilmesi, yani sadece gübre ve mazot alımıyla sınırlı olması, çiftçilerin büyük bir mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Bu parayı çekemeyen çiftçiler, başka ihtiyaçlarını karşılamak için kullanamıyorlar. Sadece Ziraat Bankası'nın anlaşmalı olduğu akaryakıt istasyonlarında, gübre satan bayilerden mal olarak gübre ve mazot alabiliyorlar.”

BU YANLIŞTAN VAZGEÇİLMELİ

Açıklamasında mazot ve gübre desteğinin mal olarak ödenmesiyle ilgili çiftçilere net bir açıklama yapılmamasının büyük bir karmaşaya ve mağduriyete yol açtığını belirten Adem, üreticilerin bakanlık, il ve ilçe müdürlükleri, akaryakıt istasyonları-bayiler ve Ziraat Bankası şubeleri arasında sürekli mekik dokuduğunu ifade etti. Bazı çiftçilerin desteklerin ödenmediğini iddia ederken, bazı çiftçilerin de ödenen desteği kullanamadığını belirttiğini ifade eden Adem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu durum, tam bir karmaşaya ve güven eksikliğine neden olmaktadır. Çiftçi; makine, yedek parça, ilaç, traktörün aküsü, yağı, lastiği gibi diğer ihtiyaçlarını neden bu destekle karşılayamazlar? Anlamakta güçlük çekiyorum. Bu yanlıştan vazgeçilmeli. Destekler, çiftçilerimize nakit olarak verilmelidir. Bu, tarım sektörünün kalkınması ve çiftçilerimizin biraz olsun rahatlaması için elzemdir.

CHP Genel Başkanı Özel, Bilkent Üniversitesinde gençlerle buluştu CHP Genel Başkanı Özel, Bilkent Üniversitesinde gençlerle buluştu

Fotoğraf: AA

Muhabir: Merve US ACIOĞLU