TEMA Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre Beypazarı Uruş Mahallesi ve çevresinde kurulmak istenen “Sepiyolit Madeni Ocağı ve Kırma Eleme tesisi” 18620 dekar alanı bir daha geri gelmemek üzere yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Vakıf bölgenin doğal güzelliklerinin ve tarımsal alanların tehdit altında olduğunu belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Bölgenin yüzde 80'nin de tarım yapıldığını belirten yetkililer 5 bin yıldır buğday, arpa ve nohut yetiştirildiğni dile getiriyor. Söz konusu proje hayata geçerse bölgenin doğasını, tarımını, hayvancılığı ve hava kalitesini ciddi anlamda etkileyeceğinden endişe ediliyor. TEMA Vakfı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Beypazarı ve Güdül köylüleri, toprağına, havasına , suyuna ve geleceğine sahip çıkmak için kararlılıkla mücadele ediyor. “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı kazandıkları dava, mücadelelerinin ilk adımı oldu. Şimdi ise, seslerine kulak verilip proje durdurulmazsa, yeniden başlatılan ÇED sürecine karşı yine hukuk mücadelesi vermeye  hazırlanıyorlar. Bölge halkı, projenin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri yeterince değerlendirilmeden “ÇED Olumlu” kararı verilme ihtimaline karşı tüm yurttaşları farkındalığa, yetkilileri de sorumluluğa çağırıyor.

Bodrum'da kurban bayramı tatili boyunca 7 bin 800 ton çöp toplandı Bodrum'da kurban bayramı tatili boyunca 7 bin 800 ton çöp toplandı

Muhabir: Nursel Dilek MANAVBAŞI