Nükleer Sanayi Derneği (NIATR) Genel Kurulu yapıldı. Alikaan Çiftçi, yeniden NIATR Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Yeni dönemde Türkiye’nin nükleer hedefleriyle uyumlu olarak daha etkin çalışmalara imza atacaklarını kaydeden NIATR Başkanı Alikaan Çiftçi, “Nükleer enerji ise bugün dünyada enerji sorunlarının bir çözümü olarak hükümetlerin programlarında yer alıyor. Hem yeni nükleer santral projeleri hem de küçük nükleer reaktörler (SMR) için yoğun çalışmalar sürüyor” dedi.

‘AKKUYU, KNOW-HOW KAZANDIRDI”

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) nükleer enerjinin geleceğine ilişkin tahminine göre, nükleer elektrik üretim kapasitesinin 2050’ye kadar iki katından fazla artacağını kaydeden Çiftçi, “Bu kapsamda hem Türkiye’nin büyüyen nükleer hedefleri hem de dünyadaki bu tablo nedeniyle biz nükleer sanayiciler olarak rolümüzü ve etkinliğimizi güçlendireceğiz. Ortadoğu ve Afrika’da yeni nükleer santral projelerinde Türk şirketlerinin imzası olsun istiyoruz.

Hakim ve savcı adayı atamaları Resmi Gazete'de Hakim ve savcı adayı atamaları Resmi Gazete'de

Akkuyu NGS ile Türk firmaları nükleer enerji sektöründe hem inşaat yapımı hem de malzeme üretimi konusunda büyük deneyim ve know-how kazanmaya devam ediyor. Türk nükleer sanayiciler, yeni projelere, dünyaya açılmaya hazır” diye konuştu. NIATR’ın Türk iş dünyasının nükleer sektördeki hedefleri için rolünün önemli olduğuna dikkat çeken Çiftçi, “Dünya nükleer sektöründe NIATR’ın tanınan ve bilinen bir kuruluş olması için çok emek harcadık.

Dünya Nükleer Birliği dâhil çok sayıda kuruluşa üye olduk, çok sayıda iş birliği anlaşması yaptık. Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) bünyesinde yer alan Nükleer Enerji Ajansı (NEA) ve IAEA dâhil çok sayıda önemli kuruşla güçlü bir iletişim köprüsü oluşturduk. Yolumuz uzun ancak geldiğimiz noktayı da çok iyi buluyoruz. Türk nükleer iş dünyası dünyada da tanınmaya başladı” dedi.

NÜKLEER SEKTÖRDE GENÇLERİN ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ’

Genç yetenekleri desteklemek ve sektöre katılımlarını sağlamak amacıyla “Gençlik Komitesi” kurma fikrini değerlendirdiklerini anlatan Çiftçi, “Kamu kurumlarıyla iletişimimizi artırmak, sektöre yönelik inovatif projeler geliştirmek amacıyla stratejik planımızı hazırladık. Çok sayıda projeyi yeni dönemde hayata geçireceğiz. Nükleer projeler için hazırlık yapan ülkelerde de Türk iş dünyasının varlığını artıracak girişimlerimizi sürdüreceğiz. Nükleer enerjiyi geleceğin enerji ihtiyaçlarına uygun şekilde yönlendirerek, sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Kaynak: Nursel DİLEK MANAVBAŞI