Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Mısır ve Türk turizm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getirdi. TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen Mısır Destinasyon Tanıtım ve B2B etkinliğine Mısır Ankara Büyükelçisi Amr Elhamamy, TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, Mısır Turizm Otoritesi CEO’su Amr El Kady, başkan yardımcıları, Türkiye ve Mısır’dan seyahat acentaları temsilcileri ve çok sayıda tur operatörleri katıldı.

Etkinlikte; Türkiye’deki turizmcilerin farklı ülkelerdeki turizm işletmecileriyle bir araya geldiği, şirketlerin ürünlerini ve imkanlarını birbirlerine sunma, tanıtma ve sonucunda iş birliği yapma imkanı bulduğu B2B görüşme etkinlikleri gerçekleştirildi. Her iki ülkeden seyahat ve turizm acentelerinin bir araya geldiği ve ürünlerini tanıttığı toplantıda Türkiye ve Mısır arasındaki turizm faaliyetleri ve hedefleri konuşuldu. Son yıllarda yükselişte olan Mısır’daki turizm destinasyonlarıyla ilgili Mısır Turizm Otoritesi CEO’su Amr El Kady de bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Davut Günaydın yaptı. Günaydın, Türkiye ve Mısır’dan katılımcı acente sahipleriyle görüşmeler yapılacağını ve görüşmeler sonucunda geniş kapsamlı bir rapor hazırlanacağını ifade etti.

GÜNAYDIN: MISIRLI TURİSTLERİ 12 AY BOYUNCA TÜRKİYE'YE GETİRECEĞİZ

TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, yapılan anlaşmalar ve görüşmeler ile Türkiye ve Mısır arasındaki turizmi 4 aydan 12 aya çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Davut yapılan toplantıya ilişkin şunları aktardı:

“Türkiye'den daha fazla turist göndermek için ve Mısır'dan Türkiye'ye daha fazla turist getirmek için çok güzel görüşmeler yaptık. Ülkemize gelen Mısırlı turistler genelde İstanbul, Antalya, Bodrum bölgesine gelmekle birlikte bir sonraki destinasyonu Kapadokya ve Karadeniz olması için karar verdik ve bu iki bölgenin tanıtımı ile birlikte de inşallah Karadeniz bölgesinde turizmi 12'ye yayma hedefine de bu şekilde de bir katkı sağlamış olacağız. Mısırlı turistleri 12 ay boyunca Türkiye'ye getireceğiz.”

ELHAMAMY: ARAMIZDAKİ YEMEK, MÜZİK VE EĞLENCE KONUSUNDAKİ BENZERLİKLER BÜYÜLEYİCİ

Ergüzel: Mülakat sistemi torpil kapısı olmamalı! Ergüzel: Mülakat sistemi torpil kapısı olmamalı!

Türkiye ve Mısır arasındaki turizmin gelişmesini çok önemsediğini aktaran Mısır Ankara Büyükelçisi Amr Elhamamy ise “Türk vatandaşları için vize işlemlerinin rahatlatılması ile Mısır'a gelen Türk turistler neredeyse üçe katladı. İki ülke arasındaki turizmi geliştirmek benim için her zaman öncelik olmuştur. Türkiye tarihi sebepler dışında da iki ülke arasındaki ilişkiler için çok önemli. Yaşama şekli ve gelenekler olarak aramızda güçlü bağlar olduğunu fark etmemiz çok yakındır. Ben buraya gelmeden önce ne kadar yakın olduğumuzu bilmiyordum. Aramızdaki yemek, müzik ve eğlence konusundaki benzerlikler büyüleyici” dedi.

Mısır Turizm Otoritesi CEO’su Amr El Kady de “Türkiye ve Mısır çok yakın ve çok uzun bir geçmişimiz var. Aslında pek çok sektörde, sanayide, ticarette ve yatırımda birlikte çalışıyoruz. Turizm de aslında Mısır ile Türkiye'nin birlikte çalışabileceği alanlardan biri. Ve diğer seyahat acentesi meslektaşlarımızla tam olarak tartıştığımız şey bu. Çin, Japonya, Kore'den, Amerika Birleşik Devletleri'nden sadece Türkiye'yi ya da sadece Mısır'ı değil, Türkiye ve Mısır'ı birlikte ziyaret edecek uluslararası gezginler için kombine paketler tasarlayacağız. Bu programlar bir taraftan her iki ülkenin çıkarına olacak, diğer taraftan Mısır'a Türk turizmini kolaylaştırmak ve tanıtmak ve Mısır'dan da Türkiye'ye turizmi kolaylaştırmak ve teşvik etmek için olacak. Bu her iki ülke ilişkilerini daha güçlü hale getirecek ve elbette iki ülke için en iyisi olacak” dedi.

Kaynak: DHA