Canan Ceylan'dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı Canan Ceylan'dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde Hatay’da yaşayan Döne Kaya; Antakya’da bulunan Fuat Koku Sitesi'nde annesini, kız kardeşini, ağabeyini ve dokuz aylık yeğenini kaybetti. Bunun üzerine 8 hafta önce adalet nöbeti başlatan Kaya, bugün de Ankara Kuğulu Park’tan “Tek isteğimiz adalet” diye seslendi. Kaya, adalet nöbetine ilişkin şu açılmayı yaptı:

6 Şubat depremlerinin üzerinden 503 gün geçti ve en az 53 bin insan için adalet sağlanmadı… Ben annem Hayriye Kaya, ablam Fatma Kaya Peksoy, abim Mahmut Peksoy'u ve 9 aylık yeğenim Çınar Peksoy'u Fuat Koku Sitesi'nde kaybettim... Ve davam hala soruşturma aşamasında... Türkiye, yılların biriktirdiği sorumsuzluğunun, ihmalkarlığın sonuçlarını son yıllarda acı bir şekilde gösteriyor. 17 ay önce deprem ile, bugün Diyarbakır, Mardin'de de yangın ile gösteriyor... 12 vatandaşı bugün yine ihmaller, rüşvet ve adam kayırmalar yüzünden kaybettik... Yaşanan bu ölümler ancak kamu görevlilerinin üzerindeki dokunulmazlık kaldırıldığında son bulanacak... Adalet tecelli edecek... 6 Şubat'ta AFAD, Kızılay yoktu dedik. Bugün Diyarbakır, Mardin yangınları için itfaiye, ambulans yoktu diyoruz... Daha fazla ölmemek için suçlular adalet karışında vatandaşlara hesap vermek zorunda! Geçen yıl depremde yıkılan Hatay Emlakbank’ın müteahhitinin yeri Ankara'da vatandaşlar tarafından, bugün Eylem Tok ve oğlunun yeri bir kurye tarafından tespit ediliyor... Buradan tüm mağdur aileler adına yetkililere sesleniyorum: Güvenlik güçlerimiz, kaçak suçlular için titiz bir çalışma yürütmeli... Aksi takdirde güvenlik güçlerimize olan güvenimiz sarsılıyor! Tek isteğimiz dün öldürülen 53 bin ve bugün öldürülen 12 vatandaşımız için adalet...”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu