CHP’den ‘Somali’ tezkeresine karşı uyarı CHP’den ‘Somali’ tezkeresine karşı uyarı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelecek olan yeni vergi reformu paketinde, engelli bireyler için uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) kaldırılacağı iddia edildi. Daha önce bu haktan yararlanmak isteyen engelliler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvuruyordu. Engelli vatandaşların verilen haklarının ellerinden alınmasına yönelik bu çalışma özellikle sosyal medya platformlarında tepki topladı. Birçok vatandaş bu uygulamaya isyan etti.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin sert tepki gösterdi. Şahin, “Ülkede o kadar gelir kaynağı varken, KKM garabeti ortada dururken ve gün gün yükü artarken, faizde parası olan zenginler dururken, vergi borcunu tahsil edemeyip sildiğiniz sermaye sahipleri dururken, devlet bankalarından amacına aykırı kredi kullandırıp tahsil edemedikleriniz dururken, yönetiminizdeki israfı ve yolsuzlukları gerçek anlamda önlemeye çalışmak dururken engelli bireylerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için aldıkları araçların ÖTV’lerine göz dikmek nasıl bir anlayıştır?” diye sordu.

‘ELİNİZİ, VARSA VİCDANINIZA KOYUN’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenen Şahin, şunları dile getirdi:

“Engelli vatandaşlarımızdan derhal el çekiniz! Önce almış oldukları araçlarına bir kota koydunuz, sizler engellisiniz ve siz sadece bu kadarlık araç alabilirsiniz dediniz. Oysa demediniz ki sizler en güvenlikli, en donanımlı araçları almalısınız ve hayatınızı daha kolay hale getirmelisiniz. Sayın Şimşek, şimdi sizden elinizi varsa vicdanınıza koymanızı ve bu durumu bir kez daha düşünmenizi talep ediyoruz. Engelli durumdaki özel vatandaşlarımıza yeni engeller değil, onların daha adil, daha güzel ve daha ferah bir ortamda yaşamaları için gerekli bir düzen oluşturmanızı bekliyoruz.”

 

Muhabir: Merve Us Acıoğlu