Takvim yaprakları birer birer eksiliyor.

“Büyük gün’’ için, ‘’Gurur günü’’ için geri sayım başladı.

Süre daraldıkça, heyecan artıyor…

Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı dolayısıyla düzenlenecek törenlerle ülkenin dört bir köşesi şenlik alanına dönüşecek.

Kutlamalar için görkemli devlet törenleri hazırlanırken kamu ve özel sektör kuruluşlarında da yoğun bir hazırlık yapılıyor.

Çankaya Belediyesi de, “Tarihinin en büyük yatırımı’’ olduğu belirtilen Kültür Merkezi’nin açılışıyla 29 Ekim kutlamalarına büyük katkı sağlayacak.

Atatürk Kültür Merkezi 22 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak.

Uluslararası mimari hareketlerinden örnekle seyirci ve sanatçıların tüm ihtiyaçlarına göre tasarlanan merkez, orkestra çukuru ve akustiği ile dünya standartlarına sahip olacak.

Bin 100 ve 500 kişilik iki salondan oluşan Atatürk Kültür Merkezi, galeri kullanımlı fuayesiyle de önemli sergilere ev sahipliği yapacak.

Gurur gününe adım adım yaklaşılırken, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, cumhuriyetle ilgili sözlerini bir kez daha hatırlayalım:

* Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

* Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.

* Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur.

* Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır.

* Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.

* Gelecek nesillerin Türkiye’de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye’nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tespitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.

Büyük Önder Atatürk’ü, bu büyük armağan için bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz.