1995 yılında müzik hayatına başlayan ve 2001 yılında çıkardığı “Her Şeye Rağmen” adlı albümü ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan besteci, söz yazarı ve müzisyen Nev, IF Performance Hall Tepe Prime sahnesinde konser verecek. Saat 21.00’de başlayacak konserin kapıları ise 20.00’de açılacak. 18 yaş sınırının bulunduğu konser biletlerine ise www.bubilet.com.tr adresinden ulaşılabilecek.

NEV HAKKINDA:

Nev, İstanbul doğumlu. Müziğe mandolinle başladı. Sonraki yıllar üretim boyutuna zemin hazırlayan; dinleyerek, yeni müzikler keşfederek, koleksiyon yaparak geçirdiği ve müzikal kimliğinin temelinin atıldığı yıllar oldu. Üniversite II. sınıfta aldığı elektro gitar ile eğitimine başladı. Üniversite eğitimi boyunca yaz aylarında güneyde müzik yaptı. Nev’i bugün ki duruşuna hazırlayan bu süreç, müzikal gelişiminde ciddi bir yer tuttu.

Üniversite bittikten sonra kendisinden beklendiği üzere iş hayatına atıldı ama bu süreç müzikle bir arada devam etti. 1995 yılında Hakan Özer, Kıvanch K. ve Tolga İnci'den oluşan Chantage'la Cool Bar'da müzik yaptı. Bu tarihlerde Adidas ve Slazenger gibi Dünyaca ünlü markaların Türkiye’de ürün müdürlüğünü yaptı. Zamanla bestecilik kimliği ağır basmaya başlayınca, artık bir yol ayrımında olduğunu fark etti ve tamamen müziğe konsantre oldu, çünkü artık birikimi üretime dönüşme noktasına gelmişti.

2000 yılında, Teoman'ın daveti üzerine katıldığı Türkiye turnesinde, Ege ve Akdeniz şeridinde 100.000'e yakın kişinin kendi müziğine verdiği olumlu ve heyecan verici reaksiyonu deneyimleme fırsatı buldu. Üç yıla yayılan özenli bir stüdyo çalışmasının ardından, tüm beste ve sözleri kendisine, Kıvanch K.'nın bir parçadaki remix'i dışında düzenlemeleri Hakan Özer'e ait olan, ilk albümü “Her Şeye Rağmen” müzik marketlerde yerini aldı. Özellikle "Zor" parçasıyla büyük bir çıkış yakalayan Nev, engelliler için yazdığı "Her Şeye Rağmen" şarkısını ilk albümüne isim şarkısı olarak seçti.

2004 Temmuz ayında müzik marketlere sunduğu “Sen Gibi” albümüyle kendi müziğini rock, pop gibi belli tarz kalıpların içerisine sokmayan Nev, bu albümle hem müzikseverlerde hem de müzik piyasasında yerini sağlamlaştırdı. Sanatçı, bu albümünün ardından Türkiye ve Avrupa’da büyük turnelere çıktı. Müziğini canlı perofmansı ile daha da geniş kitlelere duyurdu.

Nev, 3 yıllık aradan sonra 2007 yazında çıkardığı Işığım Ve Gölgem albümüyle kariyerine devam etti. Işığım ve Gölgem, Nev ve Naim Korudağ prodüktörlüğünde hazırlandı. 12 şarkının yer aldığı albümde, Kör Kuyular ve Kelebek şarkılarının 2 farklı versiyonu yer alırken, albümdeki tüm şarkıların söz ve besteleri yine Nev’e aitti. Nev, kendi albümlerinin yanı sıra özel projelerde de yorumcu olarak yer aldı. Türkiye’de fark yaratan projelerden Mucize Nağmeler adlı alaturka albümde “Kimseye Etmem Şikayet “ performansı ile alaturkada da farkını ortaya koyan Nev, bu projedeki performansı ile “Bir Nev-i Alaturka” projesinin de ilk adımlarını atmış oldu.

Nev, bu dönemde çeşitli kurum ve üniversitelerden “En İyi Erkek Şarkıcı”, “En İyi Albüm”, “En İyi Şarkı” gibi kategorilerde defalarca ödüle layık görüldü. 2001 yılından itibaren Türkiye’nin nerdeyse tamamı ve Avrupa’da yüzlerce konser veren Nev, canlı performans konusundaki başarısı ile de adından söz ettirdi.

Nev, 2010 yılında, hazırlıkları iki yıl süren “Bir Nev-i Alaturka” albümünde eşsiz Türk Sanat Müziği eserlerini rock, tango, latin ve rembetika tınılarıyla yorumladı. Klasik alaturkaya ilgiyi arttıracak farklı bir tarza sahip olan albüm sayesinde; Kemani Serkis Efendi'nin, “Kimseye Etmem Şikayet”i, Kaptanzade Ali Rıza Efendi'nin, “Akşam Misafiri”i, “Denizde Akşam”ı, Yıldırım Gürses'in “Mazideki Aşk”ı, Dede Efendi'nin “Ey Büt-i Nev Eda”sı, “Ben Küskünüm Feleğe”, ”Sevmekten Kim Usanır”, “Şimdi Uzaklardasın”, “Sensiz Olamam” gibi zamanla ruhumuza işlemiş, duymaktan keyif aldığımız eserleri bambaşka tatlar katarak dinlememizi sağlayan albüm, bir yandan da gençlerin kaliteli müziğe olan farkındalığını arttıran çok özel bir proje olarak arşivlerdeki yerini aldı.

Selimiye Camisi'nde dış cephe taş onarımlarında sona gelindi Selimiye Camisi'nde dış cephe taş onarımlarında sona gelindi

Bir Nev-i Alaturka albümünde klasik alaturkanın değerlerini en üst seviyede önemseyen, eserleri ve bestecileri araştıran, enstrüman yapımcıları ile görüşen ve bu topraklardaki her türlü rengin emeğini fark eden Nev, bu mirası güncel tınılar ile yorumladı. Satış rekorları kıran albüm aynı zamanda Nev’e sayısız ödül kazandırdı.

Başarılı müzisyen, Haziran 2014 de çıkardığı son albümü “Kıyısız Deniz”de yine Nev şarkıları ile müzikal yolculuğuna devam etti.

Şu anda Bir Nev-i Alaturka albümünün ikincisi için stüdyoda çalışmalarına devam eden Nev, konserleri ile Türkiye ve Avrupa'yı dolaşmaya devam ediyor.

Muhabir: Muhammed Ali YAHŞİ