Üretim, hasat, hasat sonrası nakliye, pazarlama ve tüketici satın aldıktan sonra kötü koşullarda saklama gibi nedenlerle Türkiye’de her yıl milyonlarca ton meyve sebzeyi tüketilmeden yok oluyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, milyarlarca dolarlık ürününün çöp olduğuna dikkat çekerek çalışmalarının önemli bir kısmının gıda kayıplarını azaltma amaçlı olduğunu dile getirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nce, tarım sektörüne gençleri kazandırmak amacıyla düzenlenen, “Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği” eğitim programının ikinci ayağında programa katılan Ziraat ve Gıda mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 82 gençle bir araya gelen Başkan Uçak, gençlere gıda kayıplarının önlenmesi konusunda proje geliştirmeleri çağrısında bulundu. 

İstihdam endeksi ilk çeyrekte yıllık yüzde 3,4 arttı İstihdam endeksi ilk çeyrekte yıllık yüzde 3,4 arttı

“GIDA KAYIPLARI GENÇ GİRİŞİMCİLERİN TARIM SEKTÖRÜNE GİRMESİYLE ÖNLENECEK”

Gıdada meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu belirten Uçak, en çok kayıp yaşanan gıda ürünleri de doğası gereği taze meyve sebze ürünleri olduğunu söyledi. Teknolojinin gelişmesi, yapay zekanın da desteğiyle gıda kayıplarının minimize edileceğini ifade etti. Birlik olarak Ege Üniversitesi ortaklığındaki çalışmalarından bahsetti: “Gıda Kayıplarının Belirlenmesi ve Azaltılması Projesi’nin 2. yılını tamamlamış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte hem üreticilerimiz hem de ihracatçılarımıza yönelik eğitim çalışmaları ile bu konunun üzerinde durmaya devam edeceğiz. Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projemizde de gıda kayıplarının önlenmesiyle ilgili çalışmalara büyük önem veriyoruz. Gençlerimizden gıda kayıplarının önlenmesi için yeni projeler geliştirmelerini ve hayata geçirmelerini bekliyoruz. Gençlerimize bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

HER YIL YAKLAŞIK 20 MİLYAR DOLAR ÇÖP OLUYOR

Türkiye’nin 58 milyon ton taze meyve sebze üretimine karşılık, taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatının 10 milyon tonun altında kaldığı bilgisini veren Uçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre; Türkiye, taze meyve sebze, meyve sebze mamulleri ve kuru meyve sektörlerinde son 1 yıllık dönemde ihracatını yüzde 9’luk artışla 7 milyar 146 milyon dolardan, 7 milyar 804 milyon dolara taşıdı. Çöpe giden taze meyve sebzelerimiz 20 milyon tona ulaşıyor. Bu şartlarda 15-20 milyar dolar aralığında bir değeri her yıl çöpe atıyoruz. Amacımız üreticimizin alın terinin karşılığını bulması, tarım sektöründe çalışacak gençlerimizin bu konuya odaklanması.”

Muhabir: Nursel Dilek MANAVBAŞI