Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2024 yılı ilk 3 aylık turizm rakamlarını Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) turizm istatistiklerinde revizyona gittiğini belirten Ersoy, 2022'de yapılan revizyon kapsamında Banka Kartları Merkezi ve sağlık turizmi araştırma sonuçlarının entegre edilerek, turizm istatistiklerine yansıtıldığını söyledi.

Bakan Ersoy, bu yıl yapılan revizyonda Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan günübirlik ziyaretçi verilerinin kullanılmaya başlandığına işaret ederek, "Çıkış yapılan sınır kapısı türü yani deniz, demir, hava, kara ayrımında hesaplamalar detaylanarak güncellenmeye başladı. Eskiden sadece deniz kapısı entegreydi. Oradaki verilere göre bir kabul ve istatistiki veriler oluşturuluyordu, genel bütünlemeye yansıtılıyordu. Şimdi sınır kapılarının tamamı günübirlik giriş çıkış bazında sisteme entegre edildi. Çok daha kesin veri elde edilmeye başlandı." dedi.

Bu revizyonla 2012-2023 arası dönemi kapsayacak şekilde turizm gelirlerinin yeniden güncellendiğini aktaran Ersoy, geceleme sayılarında, günübirlik gelen ve geceleme yapan kişilerde de güncelleme olduğunu ifade etti.

Gündemdeki konulara da değinen Bakan Ersoy, Formula 1 sahasının Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğuna işaret ederek, "Nisan ayı içerisinde ihale süreci gerçekleşti ve başarıyla tamamlandı. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Mayısın ilk haftasında yer teslimleri yapılacak. Mevcut kiracının yeri boşaltması ve ihaleyi kazanan yeni kiracıya devir teslim gerçekleştirilecek. Sonrasında da hızlı bir şekilde 2026 itibarıyla Formula 1 yarışlarının Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili süreç başlayacak." dedi.

Ersoy, Antalya'da milliyet farkı ücreti alan Limak Lara Deluxe Hotel ile ilgili gerekli incelemeler yapıldığını, 54 bin 694 lira idari ceza kesildiğini ve firma tarafından haksız yere alınan ücret farkının misafirlere geri iade edildiğini açıkladı.

Belözoğlu: Son hafta oyuncularım ve ben her şeyimizi ortaya koyacağız. Belözoğlu: Son hafta oyuncularım ve ben her şeyimizi ortaya koyacağız.

"www.booking.com"un faaliyetlerinin Türkiye'de Bakanlık tarafından engellendiğine dair iddialara ilişkin ise Ersoy, şu bilgileri verdi:

"Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından vergi ödemediği ve haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle booking.com hakkında 2015'te bir dava açıldı. 2017'de mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı ve davaya ilişkin karar 2019'da çıktı. Mahkeme 'haksız rekabet var' kararı ile booking.com'un 500 bin lira teminat yatırması karşılığında ihtiyati tedbiri kaldırma kararı verdi. Kararda şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken, dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak, idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi. Özetle mahkeme demiş ki, Türkiye'deki vergi mevzuatlarına, ticari ve tüketici kanunlarına uyumlu bir şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız çalışabilirsiniz. Aksi takdirde faaliyet gösteremezsiniz. Sonuçta Bakanlık tarafından yapılmış bir engelleme yok. TÜRSAB tarafından açılmış bir dava ve kesinleşmiş bir mahkeme sonucu var."

Kaynak: AA