Muhammed Ali YAHŞİ

Yeni teknolojiler, tüketici davranışları ve pazarlama trendleri üzerinde büyük etkilere sahip olan dijital pazarlama sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.  2023 yılının ilk 6 ayına ait verilere göre dijital reklam pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75.5 büyüdüğünü ve dijital pazarlama yatırımlarının 24.7 milyar TL’ye ulaştığını ifade eden Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, sektörde bu büyümenin enflasyonun ötesinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

‘‘DİJİTAL PAZARLAMADA EN BÜYÜK PAY GÖSTERİM VE TIKLAMA BAZLI REKLAMLARDA’’

Dijital pazarlama sektörünün 2023 yılının 6 aylık verilerine bakıldığında pastadan en çok payın gösterim ve tıklama bazlı reklamların aldığını söyleyen Kaplan, “İkinci sırada ise video reklamları geliyor ve bu alandaki yatırımlar da oldukça önemli bir paya sahip. Arama motorlarıyla yapılan reklam yatırımları da pazarda yüzde 17.6'lık bir paya ulaşmış durumda. Ayrıca, diğer mecralar da gösterim, tıklama, arama motorları veya video reklamlarının dışında kalan dijital reklam yöntemleriyle yüzde 12'luk bir paya sahip’’ dedi.  

Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesi, bu hafta Meclis'te görüşülecek Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesi, bu hafta Meclis'te görüşülecek

‘‘DİJİTAL MEDYA REKLAMLARININ YÜZDE 77’Sİ MOBİL CİHAZLARDAN YAPILIYOR’’

Dikkat çeken bir diğer istatistiğin ise dijital medya reklamlarının yüzde 77'sinin mobil cihazlarda yapıldığını belirten Kaplan, ‘‘Mobil reklam yatırımları oldukça önemli bir segmenti oluşturuyor. Sosyal medyaya yapılan reklam yatırımları da oldukça yüksek. 11.1 milyar TL'lik yatırımla sosyal medya, gösterim ve tıklama bazlı reklam yatırımları ile video reklamları içinde büyük bir rol oynuyor. Dijital ses reklamları da dikkat çekici bir büyüme gösteriyor. Avrupa'da en hızlı büyüyen format olan dijital ses reklamları, Türkiye'de de büyüme ivmesi yakalıyor. 2022'nin ilk 6 ayına göre yüzde 124'lük bir büyüme yaşanmış ve toplam dijital medya yatırımları içindeki payı yüzde 1.7'ye çıkmış durumda” ifadelerini kullandı.

‘‘DİJİTAL MEDYA REKLAMLARINA İLERLEYEN YILLARDA DAHA FAZLA YATIRIM YAPILACAK’’

2023 yılında önemli bir büyüme kaydedildiğini belirten Kaplan, “Türkiye, 2022'de Avrupa'da en fazla büyüyen ülke olarak açıklanmıştı ve bu yıl da bu büyüme hızını sürdürdü. Bu veriler, dijital pazarlama sektörünün her geçen yıl öneminin daha da anlaşıldığını gösteriyor. Özellikle dünya trendlerine baktığımızda e-ticaret platformlarında, dijital platformlarda geçirilen sürelerin de arttığını görüyoruz. Ve gelecek yıllarda tüketicilere ulaşmak için bu kanallara daha fazla yatırım yapılacağını öngörüyoruz” dedi.