Makbule AKGÜL

Flamenkocular; Dünya Flamenko Gününü kutlamak için, Ankara, İstanbul ve İzmir'de 10’uncu Deli Sanat Flamenko Maratonu’nda buluşuyor.

Flamenko müziği ve dansının 2010 yılında UNESCO tarafından “Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası” listesine alınması ile 16 Kasım “Dünya Flamenko Günü” olarak kutlanıyor. Bu özel gün için, 10 yıldır Deli Sanat tarafından Ankara’da bir Flamenko maratonu düzenleniyor. Maraton bu yıldan itibaren İstanbul ve İzmir'de de gerçekleşecek.

Flamenkocuların bir kez daha Dünya Flamenko Günü’nü dans ederek kutlayacağı maraton, her yıl büyük bir katılım ve ilgiyle gerçekleşiyor. Türkiye’nin ilk, tek ve sürekli flamenko maratonu, her düzeyde flamenko dansçısının katılımıyla, Türkiye flamenko hayatına çok sıcak bir anlam katıyor.

“FLAMENKONUN VAR OLUŞUNU KUTLAYACAĞIZ”

Deli Sanat Flamenko Maratonu Sorumlusu Kerime Kartaloğlu, etkinlik için şunları aktarıyor bize: “Her ne kadar 'Maraton' adını taşıyor da olsa, kendi içinde minik kuralları da olsa, 'pes eden son dansçı'lara ödüller de verilse; alışılagelen, kıyasıya bir maraton değil bu... Esas olarak aldığımız şey, Flamenkonun varoluşunu barışçıl, keyifli, kahkahalı, eğlenceli bir şekilde kutlamak. Bu nedenle, birleştirici ve ortak bir dans dili oluşturduğunu düşündüğümüz, Flamenko dans formlarından ‘Sevillanas’ dansını seçtik gecemiz için. Çünkü ‘Sevillanas’ın, diğer tüm Flamenko formlarından farklı olarak, genellikle müzik yapısı her şarkıda aynıdır, koreografisi her şarkısında dans edilebilir. Ayrıca, genellikle, her düzeyde dansçı bu dansı bilir. Renkli, neşeli, heyecan verici, kıpır kıpır bir şarkı ve dans tarzıdır. Özellikle flamenko eğlenceleri olan 'fiestalar’ın ve festivallerin dansı olarak bilinir. Yani hemen her özelliğiyle bir ‘Dünya Flamenko Günü’ kutlaması için biçilmiş kaftandır.”

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE YAPILACAK

“İlaç firmaları SGK kurallarını hiçe sayıyor” “İlaç firmaları SGK kurallarını hiçe sayıyor”

Kartaloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yıl Ankara'da, Deli Sanat, Hobi Sanat Merkezi ve Milyon Performance işbirliğinde düzenliyoruz. Diğer şehirlerde de gerçekleştirme konusuna gelince; aslında bunu uzun süredir istiyorduk, 10. yılımıza denk geldi ve çok da iyi oldu. İstanbul'da Flamenko eğitmeni ve dansçısı Şeyda Cirit ile, Taberna Españalo işbirliğinde, İzmir'de ise yine Flamenko eğitmeni ve dansçısı Ebru Güvençalan ile, Collective Studio işbirliğinde yapıyoruz. Etkinlik, bu dans formuyla yarışacak olanların yanısıra, yine bu formu keyfine dans edenlere ve izleyicilere açık. Yarışmacı olmak isteyenlerin, kendi şehirlerdeki ilgililerle iletişim kurmaları gerekiyor.”

Yarışmacılar ve dansçılar kadar izleyicilerine de eğlenceli, unutulmaz bir şov ve rengârenk flamenko kostümleriyle görsel bir şölen sunan Maraton, 'pes eden son yarışmacıya kadar' sürüyor.

Maraton, Ankara'da 16 Kasım Perşembe 19.30’da Milyon Performance Hall'de, İstanbul'da 18 Kasım Cumartesi 20.00'de Taberna Española'da, İzmir'de 23 Kasım Perşembe 21.00'de Mady Dance Alsancak'ta yapılacak.

Deli Sanat 10. Flamenko Maratonu Programı

16 Kasım Perşembe 19.30, Milyon Performance Hall/ Bahçelievler- Ankara

18 Kasım Cumartesi 20.00, Taberna Española- İstanbul

23 Kasım Perşembe 21.00, Mady Dance Alsancak- İzmir