Birleşmiş Milletler, 2014 yılında 21 Haziran gününü, 'Uluslararası Dünya Yoga Günü' olarak kabul etti. Bu kapsamda Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul iş birliğiyle bugün 10'uncu Uluslararası Yoga Günü kutlandı. Boğaz manzarası eşliğinde Sarayburnu Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğe; Hindistan İstanbul Başkonsolosu Mijito Vinito, Moldova İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza ile eşi, sporseverler ve yoga severler katıldı. Eğitmenlerin yoga hareketlerini uygulamalı olarak gösterdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Mijito Vinito da vatandaşlarla birlikte yoga yaptı. Etkinlik, eğitmenlere plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

“HER YIL 21 HAZİRAN ULUSLARARASI YOGA GÜNÜ OLARAK KUTLANIYOR"

Sözlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul'a teşekkür ederek başlayan Hindistan İstanbul Başkonsolosu Mijito Vinito, “Bildiğiniz üzere bu sene Uluslararası Yoga Günü'nün 10'uncusunu kutluyoruz. Birleşmiş Milletlerin 2014 yılında 21 Haziran'ı yoga günü olarak kabul etmesinden itibaren her yıl 21 Haziran Uluslararası Yoga Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletlerdeki önerge o zaman rekor sayıda 175 üye ülke tarafından desteklendi. Dünya üzerinde yoga geniş olarak kabul görmekte. Çünkü stres ve kaygı durumlarında rahatlama sağlıyor ve ayrıca kişiyi sağlıklı ve zinde tutuyor. Yoga iyilik halini destekler ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak tetikte kalmamızı sağlar. Yoganın Türkiye'de popülerlik kazanmasından dolayı mutluyuz ve umuyoruz Türk dostlarımız bu uygulamalardan fayda sağlamaya devam eder. Bugünü bizimle kutlamak için ve burada bulunduğunuz için teşekkür ederim" dedi.

YÖK'ten 'Hayali üniversite' ile ilgili açıklama yayınladı YÖK'ten 'Hayali üniversite' ile ilgili açıklama yayınladı

"YOGAYI TÜM DÜNYADA GÖREBİLİYORUZ"

10 yıldır Yoga Günü'nün kutlandığını söyleyen Mijito Vinito, “ Bu etkinliği birkaç senedir Sarayburnu'nda yapıyoruz. Burayı özellikle seçtik. Çünkü burada İstanbul'a şahit olabiliyorsunuz. Bu organizasyonda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Spor İstanbul'a ayrıca teşekkür ediyoruz. 21 Haziran'ın Birleşmiş Milletler'de onaylanmasıyla her sene kutlanmaya başladı. Her ne kadar yoga Hindistan'da ortaya çıkmış olsa da şu an tüm dünyada görebiliyoruz. Herkese hitap ediyor. İstanbul'da da bunu kutluyoruz" diye konuştu. Spor İstanbul Etkinlik Müdürlüğü Kıdemli Uzmanı Bahadır Karababa ise, “Öncelikle bu güzel etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için gerçekten mutluluk duyuyoruz. İstanbul'u en iyi anlatan köşelerden bir tanesi. Bu etkinliğin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA