Plan-S Mühendislik ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, yaptığı açıklamada, Temmuz 2021'de kurulan firmanın bugüne kadar 4 farklı görev amacına sahip 5 uyduyu yörüngesine gönderdiğini söyledi.

Bugüne kadar yörüngesine gönderilen uyduların temel amacının uydu alt sistemlerini geliştirmek, bunlara uçuş tarihçesi kazandırmak ve verilecek IoT ve yer gözlem hizmetleri için temel teknolojileri test etmek olduğunu vurgulayan Gümüşay, ilk uyduyu 2022 yılında gönderdiklerini ve burada birçok şeyi öğrenip, tecrübe ettiklerini belirtti.

Daha sonra gönderdikleri 4 uyduyla kendi geliştirdikleri birçok alt sistemi doğrulama, bunları yörüngede test etme fırsatı bulduklarını anlatan Gümüşay, şöyle konuştu:

"Bugün geldiğimiz durum itibarıyla hizmet vermeye hazırız. Hizmet vereceğimiz uyduları fırlatmak üzereyiz. Bugüne kadarki 5 uydu bunların hazırlığını ve bunların teknoloji doğrulamalarını yapmak için bir zemin oluşturdu.

Bizim için çok heyecanlı bir süreç. Neredeyse 2,5 yıldır hayalini kurduğumuz, gece rüyalarımıza giren şey gerçek oluyor. IoT uydularımızı, hizmet vereceğimiz uyduları yörüngeye gönderiyoruz. Zorlu bir süreç geçti, yorulduk, bir yandan da keyifliydi. Her şey yolunda giderse temmuz ayında bu uydular yörüngesine gidecekler. Şu ana kadar bütün geliştirme, doğrulama, üretim, entegrasyon aşamaları tamamlandı. Uydular fırlatmak için hazır hale geldiler. Önümüzdeki hafta fırlatmak için Vandenberg Uzay Üssü'ne doğru yola çıkacaklar. SpaceX Falcon-9 roketi ile gönderilecekler. Sonrasında hızlı bir devreye alma ve test süreci olacak. Temmuzda gönderiyoruz, yaklaşık 2 aylık bir süreç içerisinde de uydular devreye alınacak, testleri yapılacak ve her şey yolunda giderse eylül ayı itibarıyla da bu uydularla IoT haberleşme servislerine başlamayı hedefliyoruz."

Bu takım uydu projesinde 100'den fazla uydunun yer alacağını bildiren Gümüşay, dünyanın herhangi bir yerine çok düşük gecikmeyle haberleşme hizmeti sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Hızla çalışmaya ve uydu fırlatmaya devam edeceklerini vurgulayan Özdemir Gümüşay, bu uydularla birlikte 12 uyduluk fırlatma sözleşmesini imzaladıklarını ifade etti.

Gezeravcı: Dünyada bilimin farklı alanlarında müthiş derecede agresif atılımlar yapılıyor Gezeravcı: Dünyada bilimin farklı alanlarında müthiş derecede agresif atılımlar yapılıyor

2025, 2026 ve 2027 yıllarındaki fırlatmalara ilişkin sözleşmelerin de imzalanmak üzere olduğunu belirten Gümüşay, "Bu 4 uydunun ardından ekim ayında 4, akabinde 4, sonra 8-8, 16-16 uydu gönderilmesi planlanıyor. Çok kısa süre içerisinde yörüngede 100'den fazla uyduyla bu hizmetleri vermeyi, yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Sadece uydu yapmakla kalmıyor, yer tarafında da bu uydularla haberleşecek cihazların tasarlanması, yaygınlaştırılması gibi bizi bekleyen heyecanlı, keyifli konular var. Bunlar için de çalışmalarımız hızla sürüyor." dedi.

Kaynak: AA