Ebru APALAK

Ankara Valiliği’nin dava açtığı Tüm Emeklilerin Sendikası, Ankara 4. İş Mahkemesi’nin kararıyla kapatıldı. Bugün saat 10:00’da görülen üçüncü duruşmadan kapatma kararı çıktı.

Tüm Emeklilerin Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ali Rıfat Temel, kapatma kararını “Mahkemenin vermiş olduğu bu karar yasal ve hukuki değildir” ifadeleriyle baskentgazete.com.tr’ye değerlendirdi. Temel, “Bu karar, siyasi bir karardır” diyerek, kararı İstinaf Mahkemesi, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıyacaklarını duyurdu. AYM'nin kapatma kararını onaması durumunda ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi. Sendika olarak meşru zeminde mücadele etmeyi ve örgütlenmeyi sürdüreceklerini belirtti. Emekli vatandaşların ekonomik ve demokratik haklarını savunacaklarını aktardı.

TŞOF Başkanı Apaydın: Esnafımız müjdenin hayata geçirilmesini bekliyor TŞOF Başkanı Apaydın: Esnafımız müjdenin hayata geçirilmesini bekliyor

İKİNCİ DEFA KAPATILDI

Tüm Emekli Sen’in Ekim 2021 tarihinde kapatılmasının ardından 30 Kasım 2022 tarihinde Tüm Emeklilerin Sendikası kuruldu. İkinci kuruluşun üzerinden dört ay geçtikten sonra Valilik, Sendika’ya dava açtı. Sendika, bugüne dek iki kez kapatıldı. Tüm Emeklilerin Sendikası’nın 29 şube ve 52 temsilciliği vardı.