Türk Tabipleri Birliği (TTB), sokak köpeklerinin uyutulmasına ilişkin tartışamalara yönelik bir açıklama yayımladı. “Hayvan katliamlarına dur de” başlığıyla TTB’nin resmi sosyal medya hesabından paylaşılan açıkalamada, "Ülkemizde belli gruplarca kışkırtılan, evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde asla kabul edilemez olan ve yeni ekolojik krizlerin kapısını aralayacak toplu hayvan itlafı gibi tartışmaları kaygıyla izliyoruz" denildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Kapadokya'da ters rüzgarla karşılaşan balon kayalıklara iniş yaptı Kapadokya'da ters rüzgarla karşılaşan balon kayalıklara iniş yaptı

“Uygarlığın ilk zamanlarından beri birlikte yaşadığımız hayvanlar ile uyumlu, doğa ile bütünleşik bir yaşam mümkündür. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklara ilişkin veriler ayrıntılı biçimde paylaşılmalıdır. Hayvanların aşıları yapılmalı ve üremeleri kontrol edilmelidir. Sahiplenilmiş hayvanlara yönelik çip uygulamasındaki eksiklikler giderilmelidir. Hayvanlara işkence uygulayanlara ve sahiplenilen hayvanları sokağa terk edenlere dönük cezai müeyyideler uygulanmalıdır. Sağlık sistemi içinde veteriner hekimlik hizmetlerindeki eksiklikler giderilmelidir.Sağlık alanındaki kurumlar koordine edilmeli ve desteklenmelidir.”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu