Dilek ŞAHİN

Uluslararası Af Örgütü, sivil ölümlerinin arttığı bir dönemde, İsrail güvenlik güçlerinin ve Filistinli silahlı grupların, bugün İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları'nda patlak veren çatışmalarda sivillerin hayatlarını korumak için her türlü çabayı göstermesi gerektiğini söyledi.

Şiddetin tırmanışı, Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırısı ve savaşçılarının güney İsrail'e benzeri görülmemiş bir operasyon başlatmasıyla başladı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konuyla ilgili açıklamasında “Gazze, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'da artan sivil ölümlerinden derin endişe duyuyoruz ve çatışmanın tüm taraflarını acilen uluslararası hukuka uymaya ve daha fazla katliam yaşanmasını önlemek için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz. Uluslararası insancıl hukuk uyarınca, bir çatışmanın tüm taraflarının, çatışmalara maruz kalan sivillerin hayatlarını koruma konusunda açık bir yükümlülüğü vardır” dedi ve Callamard sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivilleri kasten hedef almak, orantısız saldırılar düzenlemek ve ayrım gözetmeden sivilleri öldüren veya yaralayan saldırılar savaş suçudur. İsrail'in, Gazze'deki önceki savaşlarda cezasızlıkla savaş suçları işleme konusunda korkunç bir geçmişi var. Gazze'deki Filistinli silahlı gruplar, geçmişte olduğu gibi sivilleri hedef almaktan ve ayrım gözetmeyen silah kullanmaktan ve bu olayda en yoğun şekilde savaş suçu teşkil eden eylemlerden kaçınmalıdır.".

"Jandarma Havacılık Başkanlığımız önemli bir kuvvet çarpanı haline gelmiştir" "Jandarma Havacılık Başkanlığımız önemli bir kuvvet çarpanı haline gelmiştir"

Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'ye misilleme amaçlı saldırısında en az 232 kişi öldü ve yaklaşık 1.700 kişi de yaralandı.

İsrail medyası Filistinli silahlı grupların saldırılarında en az 250 kişinin öldüğünü, İsrail Sağlık Bakanlığı ise 1.500'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

İsrail ordusu medyaya İsrailli sivillerin (çocukların da dahil olduğu bildirildi) ve askerlerin Filistinli silahlı gruplar tarafından kaçırıldığını ve rehin alındığını doğruladı. Sivillerin kaçırılması ve rehin alınması uluslararası hukuk tarafından yasaklanmıştır ve savaş suçu teşkil edebilir. Rehin tutulan tüm siviller derhal, koşulsuz ve zarar görmeden serbest bırakılmalıdır. Esir tutulan herkese uluslararası hukuka uygun olarak insanca muamele edilmeli ve tıbbi tedavi sağlanmalıdır.

Tekrarlanan şiddet döngülerinin temel nedenleri acilen ele alınmalıdır. Bu, uluslararası hukukun desteklenmesini ve İsrail'in Gazze'ye yönelik 16 yıldır süren yasa dışı ablukasının ve İsrail'in tüm Filistinlilere uyguladığı apartheid sisteminin diğer tüm yönlerinin sona erdirilmesini gerektiriyor. İsrail hükümeti, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'da, özellikle de dini mekanların çevresinde şiddeti ve gerilimi yükseltmekten kaçınmalıdır. Uluslararası Af Örgütü, uluslararası topluma sivilleri korumak ve oluşabilecek her türlü zararı önlemek için acilen müdahalede bulunma çağrısında bulunuyor.

2021 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi, Filistin Devleti'ndeki duruma ilişkin bir soruşturma başlattı. Görev alanı, mevcut savaşta tüm tarafların uluslararası hukuka göre işlediği suçların yanı sıra, Filistinlilere karşı uygulanan apartheid insanlığa karşı suçunu da kapsıyor.

FOTOĞRAF: AA