CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılındaki kira gelirleri artış oranına ilişkin açıklama yaptı. Konuya ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sorular ilettiğini ve bu sorulardan bazılarının yanıtlandığını kaydeden Uzun, Genel Müdürlüğün 2023 yılında kira gelirinin 2 milyar 582 milyon TL olduğu aktardı.

Çelebi: Ne iktidara ne muhalefete sadece orta direğe sahip çıkın Çelebi: Ne iktidara ne muhalefete sadece orta direğe sahip çıkın

Son 4 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kira gelirinin toplamda 6 milyar 129 milyon lira olduğunu bildiren Uzun, iktidarın yüzde 25’le sınırladığı kira artış oranının aşıldığına işaret ederek şunları söyledi:

“Özellikle son yıllarda yaşadığımız krizden en çok etkilenenler; dar gelirliler ve ev ya da iş yerlerinde kiracı olarak iş yapmaya ve barınmaya çalışanlar. Bu doğrultuda iktidar her ne kadar kira artış oranlarını yüzde 25’e sabitledi ise de durumun Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiracıları için aynı olmadığı ortada. Toplamda 29 Bin 710 kiracısı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022 yılında 1 milyar 507 milyon TL Kira Geliri elde etmişken bu rakam 2023 yılında 2 Milyar 582 Milyon TL oldu. Özellikle 2023 yılında hesapladığımız kira artışı bir önceki yıla göre yüzde 71,34. Bu oran iktidarın açıkladığı enflasyonun ve belirlediği kira artış oranlarının çok üzerinde. Özel mülklerin kira artış oranına sınır getiren iktidar, vakıflara bağlı kiracılarda belirlediği sınırın 3 katı artışa gitmiş. Bu kabul edilebilir değildir.” 

KİRACILAR ARASINDA AYRIM MI YAPILIYOR?

Genel Müdürlükçe tarafına iletilen cevapta tüm sorularının cevaplanmadığını, sadece günümüz itibariyle kaç kiracı olduğunun ve son 4 yılın kira gelirlerinin açıklandığını dile getiren Uzun: “Son 4 yılda yapılan kira artış oranları ve en yüksek ve en düşük kira artışı yapılan taşınmazları da sormuştuk. Görülen o ki kiracılar arasında kira artışlarında da ayrım yapılıyor. Yüzde 850’ye varan kira artışı yapılan kiracılar basına yansımıştı. Biz önergemizde en yüksek artış yapılan ve en düşük artış yapılan mülkleri de sormuştuk ama yanıt alamadık” dedi. Uzun, Genel Müdürlüğün bu soruya (en yüksek artış yapılan ve en düşük artış yapılan mülkler) ise “Ülke genelinde çok sayıda kiracı ve kiralanan taşınmaz bulunmakta olup, her taşınmazın bulunduğu konum özellik ve sözleşmesi gereği kullanım şekli farklılıklar arz etmektedir” şeklinde yanıt verdiğini aktardı.

Kaynak: Merve US ACIOĞLU