BM'den "Orta Doğu'da güvenlik ve istikrar, kapsamlı barış olmadan sağlanamaz" vurgusu BM'den "Orta Doğu'da güvenlik ve istikrar, kapsamlı barış olmadan sağlanamaz" vurgusu

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na bağlı sosyal medya hesabından Hamas’ın başlattığı operasyon sonrasında bir yerleşim yerine düşen roket enkazından görüntüler paylaşarak “İsrail devletinin dört bir yanındaki yerleşim alanları sabahın erken saatlerinden bu yana roket yağmuruna tutuluyor” açıklamasını yaptı.

İsrail güçleri, karşı saldırı görüntüsünü paylaştı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Hamas’ın başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonuna karşılık başlatılan ‘Demirden Kılıçlar’ operasyonu hakkında bilgi vererek saldırı görüntüleri paylaştı. IDF Sözcüsü Hagari açıklamasında “Şu anda IDF, güneyi ve Gazze Şeridi'ni çevreleyen toplulukları çeşitli operasyonel güçlerle takviye ediyor. Operasyonel komutanlar, her bir bölgedeki çatışmaları yönetmek üzere bölgeye ulaşıyor. Buna paralel olarak tüm IDF birimleri için geniş çaplı bir yedek asker seferberliği başlattık” dedi. Açıklamada ayrıca bugün Gazze Şeridi'nden İsrail topraklarına yaklaşık 2.200 roket fırlatıldığı, buna paralel olarak bir dizi Hamas güçlerinin de İsrail'in güneyindeki İsrail topraklarına sızdığı ifade edildi.

Kaynak: DHA