“Alzheimer demansı, demansların 80’ini oluşturuyor” “Alzheimer demansı, demansların 80’ini oluşturuyor”

Nursel DİLEK MANAVBAŞI 

16. Türkiye Eczacılık Kongresi Ankara’da Crowne Plaza Otel’de yapıldı. Uluslararası eczacı örgütlerinin temsilcilerini, bilim insanlarını, eczacılık fakültelerini, ilaç sektörünü, kamu bürokrasisini ve eczacıları buluşturması nedeniyle alanının en geniş katılımlı ve en önemli bilimsel platformlardan biri olma niteliğini taşıyan kongreye çok sayıda isim katıldı.                                                                              

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Eczacılık 360: Ufukları Genişletmek, Yaşamları İyileştirmek” temasıyla toplanan ve kongrenin açılış konuşmasını Türk Eczacıları Birliği ve Kongre Başkanı Ecz. Arman Üney yaptı.  Eczacılık Kongresinin Cumhuriyet’in 100. Yılında toplanmasının taşıdığı anlama dikkat çekerek, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ışığında, O’nun hedeflerine sağlam adımlar ile yürüyoruz. Samsun’daki Tütün İskelesinde başlayan inatçı ve umut dolu yürüyüş hala devam ediyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o yürüyüşü, Cumhuriyet yolculuğumuzu başlatmıştı. Devralan bizler o yürüyüşe daha nice 100 yıllar devam edeceğiz. Biz eczacılar, 100 yıllık Cumhuriyetimize sahip çıkmanın gururu ile, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için yılmadan usanmadan çalışmaya devam ediyoruz.”dedi.

BÜTÇEDEN SAĞLIĞA VE EĞİTİME DAHA FAZLA PAY VERİLMELİ

Arman Üney yaptığı konuşmada kongrenin, mesleğin  geleceğini farklı disiplinlerden ulusal / uluslararası uzmanların, akademisyenlerin, araştırmacıların katkılarıyla tartışılacağı, yeni fikirlerin üretileceği bir alan açma perspektifi ile gerçekleştiğine dikkat çekti. Eczacıların hasta bakımına getirdiği bütüncül yaklaşımı, ilaca, sağlığa, topluma kattığı değeri bir kez daha gözler önüne serdiklerini dile getiren Üney: “Biz sağlıkçı olmanın sorumluluğunu hep omuzlarımızda hissediyoruz. Yıllardır hepimizin savunduğu ve söylediği, talep ettiği konular değişmiyor. Ama bizler değişsin istiyoruz. Kamu bütçesinde sağlığa ve eğitime daha fazla pay verilsin istiyoruz. Çünkü her ikisi de bizim geleceğimizi, ülke olarak daha nice 100 yıllar var olmamızı sağlayacak alanlar. Ülkemizde ilaç yoklukları yaşamadan her ilaca erişebilmenin yolu kapsamlı bir yerli ilaç üretiminden geçiyor. Türk Eczacıları Birliği olarak yerli ve milli ilaç projesini her yönüyle destekleme kararımızı ve kararlılığımızı sürdürüyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki birlikte geçireceğimiz bu üç günde mesleğimize ve meslektaşlarımıza dair, bugünümüze ve geleceğimize dair ufuk açıcı bilgilere ulaşırız ve vizyonumuzu daha ileriye taşıyacak keyifli ve verimli bir kongre gerçekleştiririz.”

Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan ise konuşmasında kongrenin eczacılık alanındaki her konuya değindiğini “Mesleğimize dair en güncel bilimsel gelişmeleri alanında yetkin akademisyenlerden dinleme fırsatı bulduklarını ifade etti. Kongrede ayrıca Prof. Dr. İlber Ortaylı da bir konferans verdi.