Erdoğan: Kendilerinden haber alınamayan Gazzeli sayısı, 6 bin 500'ü geçti Erdoğan: Kendilerinden haber alınamayan Gazzeli sayısı, 6 bin 500'ü geçti

Muhammed Ali Yahşi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelli bireylerin kent yaşamında karşılaştıkları sorunları, İçişleri Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. Soru önergesinde, kaldırımlarda engelliler için yapılan düzenlemelerin yetersiz kalması, okul ve kamu binalarında asansör ve giriş rampalarının olmamasının neden olduğu sorunlara dikkat çeken Gürer, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, engelli bireylerin kent içi ulaşımları için bazı belediyeler tarafından kaldırım ve yol düzenlemesi yapıldığını anımsattı.

“ENGELLİLER İÇİN ÇALIŞMALAR ARTIRILMALIDIR”

Kullanım ve düzenlemede kullanılan malzemelerden dolayı görme engelliler için yapılan bazı düzenlemelerin, süreç içinde işlevsiz kaldığını da vurgulayan Gürer, bu bağlamda engellilere yönelik ulaşım kolaylaştırıcı düzenlemeler yapan belediye sayısının açıklanmasını istedi.

Engellilerin belli hafta ya da günlerde değil, sürekli sorunlarına eğilen ve çözüm üreten bir anlayışa ihtiyaçları olduğunu belirten Gürer, “Sosyal faaliyetler başta olmak üzere her alanda engelliler için çalışmalar artırılmalıdır” dedi.

Gürer, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu sorulara da yanıt istedi:

“Kaldırımlar ve kaldırımlara iniş çıkış rampaları ile tekerlekli sandalye geçişine uygun düzenlenmekte midir?

Görme engelliler için kaldırımlarda yürüyüşü kolaylaştıracak düzenlemeler yapılmış mıdır?

Okul ve kamu binalarında engelliler için asansör ve giriş rampaları tamamında var mıdır?

Kent içi ulaşımda yaya ya da araç ile engelliler için gerekli tüm düzenlemeler sağlanmış mıdır?”