Ebru APALAK

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş), bugün Tüm Emekliler Sendikası'nı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Sendika Genel Merkezi'nde ortak basın açıklaması düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde çalışmayan emeklilere 5 bin TL verileceği açıklaması değerlendirildi. Sendika'nın önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile görüşmesi bekleniyor.

“DAĞ, FARE DOĞURDU”

Açıklamayı Sendika Genel Başkanı Salman Hürkardeş yaptı. Hürkardeş, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirerek, emekli maaşlarına enflasyon oranından düşük zam yapmasına tepki gösterdi. Hükümetin emeklileri oyaladığını söyleyen Hürkardeş, şu ifadeleri kullandı:

“Dağ, fare doğurdu. Seçimlerden sonra yağmur gibi yağdırdıkları zamlarla emeklilere yaşattıkları kaybın en fazla bir aylık kısmına denk gelen 5 bin TL’lik bir seferlik ödeme yapacaklar. Onu da tam yapmıyorlar.”

Başkan Hürkardeş, emeklilerin 5 bin TL’yi kabul etmediklerini vurguladı. "Sanki çocuğa beş bin TL harçlık verir gibi emeklilerle oyun oynuyorsunuz " dedi. Türkiye’deki açlık sınırı ile yoksulluk sınırını hatırlatan Hürkardeş, emeklilerin pazar kapanmak üzereyken artıkları toplamak için evden dışarı çıktıklarına dikkat çekti. “En az maaş alan emeklilerin ortalama 25 bin TL maaş alması gerekir ki; insanca yaşayabilsin, ayakta durabilsin, zorunlu ihtiyaçlarını giderebilsin” ifadelerini kullandı. Hükümetin en kısa sürede maaşları 25 bin TL’ye çıkarmasını talep etti. Hürkardeş, konuyla ilgili Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’tan randevu istediklerini aktardı.

Emekli üyelerinin dün kendilerini aradığını bildiren Hürkardeş, üyelerin yerel seçimlerde hükümete “müjde” vereceğini belirtti. “On altı milyon emeklinin hükümete, Sayın Cumhurbaşkanı’na şöyle bir müjdesi var” diyen Hürkardeş, emeklilerin kendisine ilettikleri mesajı şöyle kayda geçirdi: “Eğer bizim ekonomik durumumuz düzeltilmezse, gerçekten emeklilerin insan onuruna yaraşır ekonomik düzenleme gelmediği sürece Cumhurbaşkanı’na şu müjdeyi veriyoruz: Yarın sandıklara gittiğimizde demokratik oyumuzu kullanarak öyle bir müjde vereceğiz ki; bunu sandıklardan çıkan oy pusulalarında görecekler”

BİR SİMİT, BİR ÇAY VE BİR SU BİR AYDA 4140 TL

Prof. Dr. Naci Görür: Marmara’da şu anda deprem olsa, yerle bir oluruz Prof. Dr. Naci Görür: Marmara’da şu anda deprem olsa, yerle bir oluruz

Birleşik Kamu-İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum.” açıklamasını bir “itiraf” olarak yorumladı. Kütük, “Çağdaş bir devlet, çağdaş bir ülke emeklisini bu şekilde yaşama mahkûm edemez. Çağdaş toplumlardaki, Avrupa’daki emekliler, bizim yaptığımız görevi yapan emekliler her yıl yaz dönemlerinde ülkemizde istedikleri yerlerde tatil yapabileceği olanaklara sahipken ülkemizde kamu ya da özel sektöre bu kadar hizmetinden sonra emekliye ayrılmış insanlarımızın ülkemizin o güzelliklerini görememesinin değerlendirmesini kamuoyunun takdiri ve vicdanına bırakıyoruz” diye konuştu.

Kütük, bu sabah bir kafede bir simit, bir şişe su ve bir bardak çaya 46 TL ödediğini anlattı. Bu üç ürünün üç öğün tüketilmesi durumunda 138 TL, bir ay boyunca tüketilmesi durumundaysa 4140 TL ödemek gerekeceğini kaydetti. Kütük, “Uzunca bir süre ‘müjde’ olarak verilen ve Kasım ayının ortalarında hesaba yatırılacak olan, o ‘büyük rakam’ olarak sunulan 5 bin liranın karşılığı bir ayda sadece bir simit, bir su ve bir çayın karşılığıdır” dedi.