CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, buğday üreticisinin sorunlarını gündeme getirdi. Son yıllarda iktidarın buğday taban fiyatını geç açıkladığına dikkati çeken Kara, “Çiftçilerimiz son yıllarda aynı problemi dile getirmeye devam ediyor: Buğday alım fiyatının ve prim desteğinin, hasat zamanı başlamadan evvel açıklanması gereklidir” dedi. İklim krizinin neden olduğu kuraklık ve aşırı sıcaklar sebebiyle kimi bölgelerde buğday hasadının daha erken başladığını belirten Kara, “Çiftçilerimiz, hasat başlamadan evvel bu gerçeği dile getiriyorlar ve taban fiyatının açıklanması için iktidara çağrıda bulunuyorlar. Fakat şahit olduğumuz durum, iktidarın bu çağrıyı günlerce cevapsız bıraktığıdır” ifadelerini kullandı.

‘ÇİFTÇİLERİMİZİN TALEPLERİNE KULAK VERİLMELİ’

Gürer: ESK her yönüyle incelensin Gürer: ESK her yönüyle incelensin

Kara, “Çiftçilerimizin haklı talebine kulak verilmelidir. Çiftçilerimizin günlerce belirsizlik ve çaresizlik içinde bırakılmaması için taban fiyat ile prim desteğinin açıklanması hususunda her sene makul bir takvim belirlenmesi gereklidir” dedi.

İktidarın, bu tarihleri geciktirerek, çiftçilerin maddi olarak büyük bir zarara uğramasına sebep olduğunu savunan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fiyatlar geç açıklanınca, çiftçimiz mecburen ürününü daha düşük bir fiyattan tüccara satmak durumunda kalıyor; sürekli artan maliyetleri ve ekonomideki kötü tabloyu işin içine kattığınızda, çiftçimizin bir sonraki sene tarla ekemez ve üretemez hale gelmesi kaçınılmaz oluyor. Nasılsa dışardan ithal ederim düşüncesi ile her zamanki gibi üretici mağdur ediliyor.”

‘TABAN FİYAT EN AZ 15 LİRA OLMALI’

Buğday taban fiyatının en az 15 lira olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kara, “Geçen sene 8.25 TL olarak açıklanan buğday alım fiyatı ve prim desteği, ekonominin güncel durumu, akaryakıttan, gübreye ve tohuma kadar artan maliyetler ve çiftçinin kendi geçim koşulları da düşünülerek artırılmalıdır. Ziraat odaları, artan maliyetler sebebi ile çiftçimizin üretime devam edebilmesi ve zarar etmemesi adına buğday fiyatının en az 15 lira bandında olması gerektiğine vurgu yapıyor; TMO’nun bu talepleri dikkate alarak bir açıklama yapması ve olası bir mağduriyeti engellemesi gerekmektedir” dedi.

Muhabir: Merve Us Acıoğlu