Ebru APALAK

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Aşağıdağdere Mahallesi’nde yerleşim yerine 500 metre mesafede bulunan taş ocağında meydana gelen patlamalar nedeniyle mahalle sakinlerinin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Taş ocağı nedeniyle yöre halkının hem maddi hem de manevi olarak zarar gördüğünü belirten Arpacı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bakan Özhaseki, Arpacı’nın sorularını cevaplamadı.

Anayasa’nın 56. maddesini anımsatan CHP’li Arpacı, “devletin vatandaşlarına sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak, kirliliği önlemek üzere ödevler yüklediğini” kaydetti. Arpacı, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık olarak 14 yıldır faaliyetlerini sürdürmekte olan taş ocağında gerekli taşın yeryüzüne çıkarılması için belli zamanlarda patlayıcı madde kullanıldığı bilinmektedir. Her ne kadar kontrollü patlama yapılsa da ocaktan fırlayan dev kaya parçaları ve taşlar evlerin, arazilerin üzerine düşmektedir. Yaşanan bu durum nedeniyle mahalle sakinleri gündelik yaşamlarını sürdüremez hâle gelmiş, endişe ve korku içinde yaşar hâle gelmişlerdir. Aşağıdağdere sakinleri artık can güvenlikleri olmadıklarını, her an bir kaya parçasının evlerinin üzerine ya da yolda yürürken üzerlerine düşmelerinden çekinmektedirler.”

“VATANDAŞLARIMIZI BU DURUMDAN KURTARACAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ VAR MI?”

Arpacı’nın, Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle:

1-     Denizli ili Honaz ilçesi Aşağıdağdere mahallesinde faaliyet gösteren firmanın çalışma izinleri tam mıdır?

Gürer: Çiftçi kendi tarlasında maraba olarak çalışıyor Gürer: Çiftçi kendi tarlasında maraba olarak çalışıyor

2-     İlgili firma için Çevresel Etki Değerlendirme raporu düzenlenmiş midir?

3-     İlgili taş ocağı firmasının çevreye vermiş olduğu zararın tespiti yapılmış mıdır? Taş ocağı ne sıklıkla denetlenmektedir? Denetlenmişse yapılan denetim sonucu kamuoyuyla paylaşılmış mıdır?

4-     Taş ocağı için üretim izin kapasitesi nedir? Üretim kapasite izninin üzerinde çalıştığı iddiaları doğru mudur?

5-     Aşağıdağdere mahalle sakinleri ilgili taş ocağı firması tarafından gerçekleştirilen patlamalar nedeniyle fırlayan taşlar/kaya parçaları evlerine yaşam alanlarına isabet etmiştir/etmektedir. Bugüne kadar bu zararların karşılanması için bir çalışma yapılmış mıdır?

6-     Mahalle sakinleri ortaya çıkan zararı defalarca kendi imkânlarıyla düzeltmelerine rağmen yenileriyle karşılaştıklarını söylemektedirler. Firmaya bu konuda Bakanlığınız tarafından uygulanacak bir cezai yaptırım olmuş mudur?

7-     Mahallede yer alan bir futbol sahası kullanılamaz hâle gelmiş, mahallede yaşayanların sosyal hayatı da taş ocağı nedeniyle olumsuz etkilenmiştir. Anayasa’mızın devletimize yüklediği ödev dikkate alındığında vatandaşlarımızı bu durumdan kurtaracak çözüm önerileriniz var mıdır? Bunlar nedir?

8-     İlgili taş ocağının kapatılması ile ilgili tarafınıza ulaşan talep olmuş mudur? Olmuşsa verilen yanıt nedir? İlgili taş ocağı kapatılacak mıdır?

9-     İlgili taş ocağının yerleşim yeri olmayan başka bir yere taşınması ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Bununla ilgili yapılan araştırma var mıdır?