Aylin Özdemir Erdemoğlu

2023 yılı yazından Kaspersky Business Digitization'ın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre bölgedeki çalışanların yüzde 53'ü drone casusluğundan korkuyor. Türkiye özelinde ise bu oran yüzde 48 olarak belirlenmiş durumda. Kaspersky, kurumsal casuslar ve bilgisayar korsanlarının, şirketlerden ve veri merkezlerinden ticari sırları, gizli bilgileri ve diğer hassas verileri almak için dronları kullanabileceğini ve kurumsal ağlara sızmak için özel bir cihaz taşıyabileceğini ifade ediyor. Telefon, küçük bir bilgisayar (örneğin, Raspberry Pi) veya sinyal kesici (örneğin, Wi-Fi Pineapple) taşıyan dronlar ile bilgisayar korsanlarının bu cihazları kurumsal verilere erişmek ve iletişimi bozmak için kullanabileceğini belirten Kaspersky, tüm kablosuz iletişim (Wi-Fi, Bluetooth, RFID, vb.) drone saldırılarına karşı savunmasız kalabileceğinin altını çiziyor.

DRONELAR SİBER CASUSLUĞU YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIYABİLİR

Dronlar, geleneksel bir saha dışı bilgisayar korsanının elde edemeyeceği veri kanallarına erişebildikleri için siber casusluğu yeni bir seviyeye taşıyabilceğini söyleyen Kaspersky, drone casusluğu tehdidi endişeleri en çok BT, üretim ve enerji alanlarındaki anket katılımcıları tarafından dile getirildiğini ifade ediyor. Kaspersky, Türkiye’deki çalışanların yüzde 62'sinin şirketlerini casusluktan korumak için drone tespit sistemleri kurmanın faydalı olacağını vurguluyor.

Esnek zeminlere uygulanabilen yüksek verimli güneş pili üretildi Esnek zeminlere uygulanabilen yüksek verimli güneş pili üretildi

DRONE CASUSLUĞUNA KARŞI DRONE TEKNOLOJİSİ

Dronları tespit etmek, sınıflandırmak ve etkilerini hafifletmek için kullanılan sistemlere karşı drone teknolojisi adı verilidiğini aktaran Kaspersky, bu sistemlerin drone faaliyetlerini izlemek ve analiz etmek için radarlar, radyo frekans analizörleri, kameralar, lidarlar, sinyal bozucular ve diğer sensörler dahil olmak üzere geniş bir sensör kombinasyonu kullandığını söylüyor.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 61’İ KENDİ SEKTÖRLERİNDEKİ CASUSLUKTAN KORKUYOR

Genel olarak çalışanların yüzde 61'inin kendi sektörlerinde siber casusluktan korktuğunu belirten Kaspersky, casuslukla ilgili en sık dile getirilen endişelerin, kurumların para (yüzde 32) ve fikri mülkiyeti (yüzde 21) kaybetmesine yol açabileceği ve ticari itibarına zarar verebileceği (yüzde 30) yönünde olduğunu söylüyor.

CASUSLUKTAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

*Kaspersky, casusluktan korunmak için kurumlara şunları öneriyor:
*Tüm kuRumsal BT sistemlerindeki yazılım ve sürücüleri güncelleyin.
*Kaspersky Threat Intelligence ile şirketin dijital sistemlerinin karşı karşıya olduğu riskleri değerlendirin.
*Hedefli kimlik avı saldırıları olasılığını en aza indirmek için çalışanlarınızı eğitin. Kaspersky Automated Security Awareness Platform, çalışanlara sosyal mühendislik saldırı girişimlerine karşı koymak için gerekli bilgileri sağlayacaktır.
*Karmaşık ve hedefli saldırılara karşı kapsamlı koruma için, gelişmiş tehdit istihbaratıyla desteklenen ve MITRE ATT&CK çerçevesiyle eşleştirilen *Kaspersky Anti Targeted Attack (KATA) Platformu gibi kapsamlı bir siber güvenlik çözümü kullanın.
*Profesyonellerden oluşan bir ekipten ek koruma ve uzmanlık almak için siber güvenlik denetiminde Kaspersky MDR ile dış kaynak kullanın.
*Havadan casusluk tehdidine karşı koymak için Kaspersky Antidrone kullanın.