Erdoğan: Türkiye'nin komşularıyla aşılamayacak hiçbir sorunu yoktur Erdoğan: Türkiye'nin komşularıyla aşılamayacak hiçbir sorunu yoktur

Amasra ilçesindeki maden faciasının 1'inci yıl dönümünde Bartın Amasra yolundaki 20 dekarlık alana 43 madencinin isminin yazıldığı 'Maden Şehitleri Hatıra Ormanı'na fidan dikim töreni yapıldı. 430 fidanın dikileceği törene katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kentte Bartın Valisi Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Fidan dikimi öncesinde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, maden kazasında dava sürecinin devam ettiğini belirterek, "Şu anda Amasra kazasıyla ilgili olarak Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden bir dava var. Yargımıza güveniyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargımız bu davada kimler sorumlu, bu kazanın sebebi neydi? Bu sebep ve özellikle tedbirsizlik noktasında kimlerin rolü vardı? Bunları tespit edecek olan elbette ki yargıya hep beraber güveneceğiz. Şu anda 7'si tutuklu 23 sanık var. Sayın Cumhurbaşkanımız, Amasra Maden Ocağı'nın o kazanın hemen sabahında da ifade etmişti. Şu anda yargımız gerekli dava sürecini takip ediyor, hepiniz takip ediyorsunuz. Hep beraber süreci takip edeceğiz ve burada kimler sorumluysa elbette ki yargının vereceği karar neticesinde cezalarını çekecektir. Tabii madencilerimizin yakınlarına, onların çocuklarına, onların emanetine sahip çıkmak bizlerin görevi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kaza sonrası hemen bir kanun çalışması yaptık. Özellikle yakınlarının hakları, sosyal hakları, onların maaş durumlarıyla ilgili kanun çalışmamızı tamamladık. Tüm geriye dönük Kozlu kazası da dahil olmak üzere tüm maden kazalarında, kömür işletmelerinde, yeraltı madenciliğinde iş kazasına uğrayan, vefat edenlerle ilgili genel bir düzenleme yaparak özellikle madencilerimizin hakları, onların geride bıraktıklarının yakınlarının haklarıyla ilgili olarak gerekli kanun çalışmalarını da yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: DHA