Uykusuzluk, psikiyatrik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur ve anksiyete (kaygı) bu nedenlerden biridir. İşte anksiyete, belirtileri, tetikleyen sebepleri ve tedavisi hakkında Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

ANKSİYETE NEDİR?

Anksiyete, kişinin istemsiz şekilde yoğun kaygı, korku ve huzursuzluk yaşadığı bir ruh sağlığı sorunudur. Genellikle stresle ilişkilendirilir ve bazen somut bir neden olmadan ortaya çıkabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anksiyetenin belirtileri arasında gerginlik, panik ataklar, nefes darlığı, ağız kuruluğu, sürekli endişe hissi, uyku bozuklukları gibi durumlar bulunur.

TETİKLEYEN SEBEPLER?

 Anksiyete, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Stres, travmatik olaylar, genetik faktörler, kimyasal dengesizlikler gibi faktörler anksiyete gelişiminde etkili olabilir.

TEDAVİSİ NEDİR?

Nadir hastalıklar Türkiye’de beş milyonun üzerinde kişiyi etkiliyor Nadir hastalıklar Türkiye’de beş milyonun üzerinde kişiyi etkiliyor

Anksiyete tedavisi, bireye göre değişebilir. Psikoterapi (terapi), ilaç tedavisi, rahatlama teknikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri anksiyete tedavisinde kullanılabilir. Bir uzman tarafından değerlendirilip uygun tedavi yöntemi seçilir.

Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek, '' Uykusuzluk, anksiyete gibi psikiyatrik sorunlarla ilişkilendirilebilir ve bazen bu sorunlar uykusuzluğa yol açabilir. Özellikle anksiyete, uykuya dalma süresini uzatarak uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle, anksiyete belirtileri olan kişilerde uyku düzenine dikkat etmek önemlidir.''dedi.

Kaynak: Başkent