Ankara’da  19 Ocak Cuma günü itibarıyla taksimetre ücretleri güncellendi. Elips Haber’den Deniz Dalgıç'ın haberine göre Ankara Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, 19 Ocak Cuma günü itibarıyla taksimetre ücretlerinin güncellendiğini ifade ederek, “Kısa mesafe olan indi-bindi ücreti 50 TL'den 75 TL'ye çıktı. Onun dışında kalan kısma yüzde 30 civarında zam yaptık. Kilometre ücretini 15 TL'den 20 TL'ye, taksi açılış ücretini ise 18 TL'den 25 TL'ye çıkardık” dedi. Taksilerin artan giderlerine işaret eden Yiğiner, “Yedek parça bakım çok pahalandı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam gelmesi nedeniyle sadece takside değil, minibüste, otobüste, araçlarımızda asgari ücretle çalıştıracak kimseyi bulamaz hale geldik. Şoför sorunu da ciddi sıkıntılı. Akaryakıt maliyetleri devamlı artıyor” diye konuştu.

“İNDİ BİNDİ ÜCRETİ 50 TL'DEN 75 TL'YE ÇIKTI”

Ankara Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, taksi ücretlerini ve taksicilerin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Yiğiner taksimetre ücretlerinin güncellendiğini belirterek, “Ücret tarifemizi bugünden itibaren geçerli olacak şekilde güncelledik. Taksiye binen bir vatandaş duraktan çıkan taksiye 75 TL ödeyecek. Kısa mesafe olan indi-bindi ücreti 50 TL'den 75 TL'ye çıktı. Onun dışında kalan kısma yüzde 30 civarında zam yaptık. Kilometre ücretini 15 TL'den 20 TL'ye, taksi açılış ücretini ise 18 TL'den 25 TL'ye çıkardık” ifadelerini kullandı.

“ARAÇLARIMIZDA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIRAMAYACAK KİMSEYİ BULMAZ HALE GELDİK”

Taksilerin akaryakıt, bakım onarım ve diğer giderlerinin arttığına dikkat çeken Yiğiner, şunları söyledi:

Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

“İnsanlara selam veremez hale geldik. Yedek parça maliyetleri çok arttı. Herkes sanayinin eskisi gibi olmadığını biliyor. Yedek parça bakım çok pahalandı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam gelmesi nedeniyle sadece takside değil, minibüste, otobüste, araçlarımızda asgari ücretle çalıştıracak kimseyi bulamaz hale geldik. Bir kişi de takdir edersiniz ki 24 saat çalışamaz. Gece de hizmet vermek zorundayız. Şoför sorunu da ciddi sıkıntılı. Maliyetleri artırıyor. Akaryakıt maliyetleri devamlı artıyor. Hem esnafı hem de vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde böyle bir orta yol bulduk. Bu şekilde devam edeceğiz.”

Kaynak: Haber Merkezi