Dilek ŞAHİN

ATEM Başkanı Hakan Akçam, kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel olan kat maliklerinin uzlaşması konusunda 3’te 2 zorunluluğunun kaldırılmasının büyükşehirlerde olduğu gibi yurt genelinde kentsel dönüşümü hızlandıracağına dikkat çekti. Akçam, kentsel dönüşümle ilgili olarak yeni kararların TBMM’de yasalaşmasının ardından gayrimenkul sektöründe bir türlü dinmeyen ateşin de bu uygulamalar sayesinde düşeceğini bildirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DİSİPLİN GELİR

ATEM Başkanı Hakan Akçam, kentsel dönüşüme getirilmek istenen yasal düzenlemenin çok yerinde olduğunu da ifade ederek daha sonra şöyle dedi:

"Getirilmek istenen salt çoğunluk kararı, birçok binanın kentsel dönüşüme girmesi konusunda kolaylık sağlayacak.

Çünkü en başta inşaat maliyetlerindeki rekor artışlar vatandaşların binaları için yenileme kararı almasını zorlaştırıyor.

Şimdi salt çoğunluk kararıyla kentsel dönüşümün hızlanması gayrimenkul sektöründe olumlu bir seyir izletecektir.

Türkiye'den 3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı Türkiye'den 3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı

Kentsel dönüşümde kişisel kompleks ve kaprisler kanun yürürlüğe girdikten sonra bitecek ve sektörümüz de önemli oranda rahatlayacaktır. Hükümetimizin ve Bakanlığımızın bu konuda aldıkları kararları olumlu buluyoruz.”

FOTOĞRAF: AA