ABD Büyükelçiliği yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 21 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 10.00'da açılacağı bilgisini aldık. Sınırın açılması halinde, yabancı vatandaşların Gazze'den ayrılmaları için ne kadar süre açık kalacağını bilmiyoruz.

‘SINIRDA KAOTİK ORTAM BEKLENMELİDİR’

Sınırın açılması halinde çok sayıda kişinin sınırı geçmeye çalışacağını tahmin ediyoruz ve Mısır'a girmeye çalışan ABD vatandaşları, sınırın her iki tarafında da kaotik ve düzensiz bir ortamın oluşmasını beklemelidir. ABD hükümetinin Mısır'daki yardımlarına ilişkin güncel bilgileri size bu e-posta adresi üzerinden göndereceğiz.

‘GÜVENLİK ORTAMI ÖNGÖRÜLEMEZ’

Miçotakis: Sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorunda Miçotakis: Sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorunda

Durum dinamik ve değişken olmaya devam etmektedir ve güvenlik ortamı öngörülemezdir. Sınıra doğru hareket etmeden ya da karşıya geçmeye çalışmadan önce kişisel emniyet ve güvenliğinizi değerlendirmelisiniz. Gazze'den ayrıldıysanız ya da Gazze'de bulunmuyorsanız, lütfen bu mesaja yanıt vererek mevcut konumunuzu bize bildirin.”

YARDIM KAMYONLARI GEÇMEYE BAŞLADI

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, sosyal medyadan yardım ve tıbbi malzeme yüklü kamyonların Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye doğru geçmeye başladığını duyurdu. Bakan Cleverly “Hayat kurtarıcı yardım taşıyan kamyonlar Refah'tan Gazze'ye geçmeye başladı. Bu yardım, acı çekenler için bir can simididir. Ancak (bu) tek seferlik olamaz. İngiltere, Gazze'ye insani erişim için baskı yapmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: DHA