Ebru APALAK

Grafik sanatçısı atıkları kağıda dönüştürerek eserlerinde kullanıyor Grafik sanatçısı atıkları kağıda dönüştürerek eserlerinde kullanıyor

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), Ankara’da Kavaklıdere Sineması’nda Grup TersName’nin dinletisiyle başladı. Festivalde bu yıl haklarını arayan gazeteci, işçi ve öğretmenler öne çıktı. Oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuk yaptığı İFF’nin açılışında Sputnik Türkiye’de grev yapan gazeteciler, işten çıkan Aksa Fırat Elektrik Hizmetleri A.Ş.  işçileri ve özel okul öğretmenleri mücadelelerini aktardı. Festivalde açılış filmi olarak Cem Kaya’nın yönettiği 2022 yapımı “Aşk, Mark ve Ölüm” isimli belgesel gösterildi. Ankara’da 14-19 Ekim tarihleri arasında sürecek İFF kapsamındaki tüm gösterimler, Kavaklıdere Sineması'yla Mülkiyeliler Birliği’nde ücretsiz olarak yapılacak.

ÖĞRETMEN ERKURT:ÜLKENİN YARINLARI VE EĞİTİMİNİN ÇÜRÜMESİNİ ENGELLEYECEK MÜCADELE VERİYORUZ

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Umut Erkurt, festivalin açılışında konuştu. Ağır koşullarda çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını “hiçbir şekilde” alamadıklarını vurgulayan Erkurt, taban maaş hakkı taleplerini yineledi. Erkurt, “Bugün özel sektör öğretmenlerinin verdiği mücadele hepimizi hukuki anlamda koruyacak, düzlüğe çıkaracak bir mücadele olmasının yanında bu ülkenin yarınlarının, eğitiminin çürümesini engelleyecek bir mücadele” dedi.

Sputnik Türkiye’de grev yapan gazetecilerden Emre Köse, Sputnik emekçileri adına konuştu. Grevi usulüne uygun yaptıklarını belirten Köse, Sputnik Türkiye’nin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı çiğnediğini kaydetti.

İFF GÖNÜLLÜSÜ ÜÇER:KADINLAR EŞİTSİZLİK YÜZÜNDEN SAĞLIĞA ERİŞEMİYOR

Festival gönüllüsü Buse Üçer, festivalin 6 Şubat depreminden sonra Hatay’da açıldığını söyleyerek, kentin yıkılmış köy ve parklarında film gösterimi yaptıklarını aktardı. Üçer, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edilmesine ve diğer festivallerin yasaklanmasına tepki gösterdi.

Ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olduğuna değinen Üçer, kadınların Türkiye’de “yaşadıkları eşitsizlik nedeniyle sağlığa erişemediğini” dile getirdi. Meme kanserinin en fazla ölümle sonuçlanan ve tedavisi en kolay olan kanser türü olduğunu hatırlattı. Can Adiloğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği, Türkiye’de ilk metastatik meme kanseri derneğinin kuruluşunu anlatan “Metamazon” adlı belgeselin 18 Ekim’de Kavaklıdere Sineması’nda gösterileceğini, gösterimin ardından yönetmenle söyleşi yapılacağını duyurdu.