Demirören Haber Ajansı (DHA) ve Azerbaycan merkezli Trend Uluslararası Haber Ajansı'nın ortak projesi olarak geliştirilen DHAPress, Temmuz ayında Şuşa Küresel Medya Forumu'nda tanıtılmıştı. İki ülkenin medyadaki ortak gücü olan platformun tanıtımı bu kez de İstanbul'da, Demirören Medya Center'da yetkililerin katılımıyla gerçekleşti. 

Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva başta olmak üzere, Azerbaycan Medya Kalkınma Ajansı Başkanı Ahmet İsmayilov, Azerbaycan Cumhuriyeti Görsel İşitsel Konseyi Başkanı İsmet Sattarov, Avrupa Haber Ajansları İttifakı Genel Sekreteri Alexandru Giboi, Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Reşad Mecid, Azerbaycan Milletvekili Sevil Mikayilova ve beraberindeki heyet Demirören Medya Center'a geldi.  Gelen heyete, Demirören TV Grup Başkanı Murat Yancı, Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Celal Korkut,  Demirören Medya İK Grup Başkanı Elif Karacaoğlu, Demirören Haber Ajansı Yayın Direktörü Bülent Ovacık, Kanal D Haber Koordinatörü Onur Tan, CNN Türk Haber Müdürü İdris Arıkan, Demirören Medya Eğitim Projeleri Grup Direktörü Nuran Çakmakçı, Demirören Dijital Grup Genel Yayın Yönetmeni Gülgün Bostancı Yavuz,  Demirören Haber Ajansı Kurumsal İletişim ve Uluslararası Operasyonlar Direktörü Doğukan Ünal ve birçok yetkili isim eşlik etti. Demirören Medya Center'a gelen heyet, burada kampüsü, stüdyoları ve Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni de gezdi.  

MUSTAFAYEVA: YALANLARLA BERABER MÜCADELE EDERSEK ZAFERE ULAŞABİLİRİZ 

Tanıtıma katılan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva burada gazetecilerin karşılaştıkları zorlukları bildiğini söyleyerek, "Çok gururluyum çünkü Azerbaycan medyası son yıllarda öyle bir noktaya geldi ki hem Türkiye, ki onun arkasında o kadar büyük bir tecrübe var. Hem de batının medyasıyla kıyaslanacak derecede iyi bir seviyeye geldi. Bu çok mutluluk verici, sevindirici. Bunun arkasında çok büyük bir emeğin olduğunu da biliyoruz. Azerbaycan medyası her zaman böyle olmadı uzun yıllar önce bir savaşla uğraşmış ve 30 yıl önce diyelim, bağımsızlığını yeni kazandığında çok zorlukları vardı. Onlardan biri de medyasının habercilik alanının zayıf kalmasıydı. O yüzden belki de o zamanlar sesimizi bu kadar yükseklere taşıyamadık. O acılı günleri haykıramadık. O zamanlar da Türkiye nasıl yardımcı olduysa şimdi İkinci Karabağ Savaşı'ndaki Azerbaycan ve Türkiye medyasının ortak iş birliği tamamen başka seviyede. Çok yüksek bir seviyede. Türkiye medyasının, Azerbaycan'ın geçirdiği o günleri, 44 gün verdiği savaşı gün be gün, an be an izledi. Biz burada olsak da, Azerbaycan'daki o hem mutluluğu hem acıyı bizim vatandaşlarımızla paylaşmış gibi olduk sizin sayenizde. Tüm Türk medyasının sayesinde, bu destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bundan sonra da bu iş birliğinin gelişmesini temenni ediyorum. Azerbaycan Türkiye iş birliğinin her alanında çok büyük başarılar var ama iki Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, 'ufuklar her zaman açık yeni iş birlikleri için'. Onlardan biri de bu. Çok çok yükseklere, zirvelere taşımanızı temenni ediyorum. Modern hayatımızda internetin, sosyal medyanın çok çok çiçeklendiği bir devirde bu alanda çalışmak da çok zorlaştı. Yalan, fake news dediğimiz propagandalara karşı mücadele göstermemiz zorlaştı. Bu yalanlarla beraber mücadele edersek zafere ulaşabiliriz. Buna ulaştık ama yine de o savaş bitse de, bu savaş hiçbir zaman bitmiyor. Son zamanlarda batının yazdıklarından bunu çok açık şekilde biliyoruz. Onlara karşı işimizi doğru düzgün yaparak, çalışarak, hep beraber güzel bir iş birliği içerisinde biliyorum ki, zirvelere çıkacağız ve başarılar elde edeceğiz" ifadelerini kullandı.  

Eşya Güvenliğinizi Sağlayan Kasa Modelleri Eşya Güvenliğinizi Sağlayan Kasa Modelleri

KORKUT: İŞ BİRLİĞİNİ TÜM DÜNYAYA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DUYURMAK İÇİN HAZIRIZ 

Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Celal Korkut da, "Burada hep birlikte bulunmaktan çok mutluyuz. Globalleşen dünyada çok dilde yayın yapabilmenin zorunluluğu ve dijitalleşmenin gereği olarak ortaya çıkan DHAPress aynı zamanda Azerbaycan Türkiye dostluğunun medya alanındaki ilk adımı. Bundan sonra bu adımı çok daha ilerilere taşımak için biz DHA olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Trend Haber Ajansı'yla ortak projeler geliştiriyoruz. Özellikle İkinci Karabağ Savaşı'nda kamuoyunun doğru ve objektif habercilikle bilgilendirilmesi açısından bunun ne kadar önemli olduğunu gördük. Dezenformasyonlara karşı düzgün habercilik yaparak oradaki haklı gerekliliği iletmeye çalıştık. Biz DHAPress olarak da her zaman ve her koşulda birbirinin yanında olan Türkiye ve Azerbaycan'ın medya ve iletişim alanındaki iş birliğini tüm dünyaya daha güçlü bir şekilde duyurmak için hazırız. Bunun için ilk adımı atıyoruz. Bundan sonra da daha da geliştireceğiz" dedi.  Azerbaycan Medya Kalkınma Ajansı Başkanı Ahmet İsmayilov, "Bugün sevincimiz had safhada, çünkü bizim bu projemiz gerçekleşti ve böylesine bir siteyi cemiyetimize taktim ediyoruz. Aslında bu işlerin yapılması bizi çok sevindiriyor" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: DHA