Muhammed Ali YAHŞİ

Asbestli içme su borularının kullanıldığı yerleşim birimlerinde, sorunun çözümüne yönelik çalışmaların yapılıp yapılmayacağını Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy statüsüne dönüştürülen kasaba belediyelerinde, asbestli su borularının sağlıklı su soruları ile değiştirilip değiştirilmediğinin de açıklanmasını istedi. Gürer, 2017 yılında da sorunu Bakan Özhaseki’ye sorduğunu anımsattı. Bakanın bu duruma ciddi tepki verdiğini söyleyen Gürer, Bakan değişmesi ile sorunun çözüme ermediğini ifade etti.

‘‘BAKANLIK GEREKENİ YAPMALIDIR’’

‘‘Özellikle kapanan belediyelerde ve çok sayıda kasabada, ilçede asbestli içme suyu borularının varlığı ifade ediliyor. Hızla bakanlık tarama yapıp bu süreçte gerekeni yapmalıdır” diye konuşan Gürer, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

Ülke genelinde ve de özellikle belediye iken köy statüsü alınan köylerde geçmişte döşenen asbestli içme suyu boruları değiştirilmesi yönelik bir çalışma var mıdır?

Türkiye ile Katar arasında ortak bildiri ve 12 anlaşma imzalandı Türkiye ile Katar arasında ortak bildiri ve 12 anlaşma imzalandı

Halen ülke genelinde asbestli malzeme İle yapılıp kullanılan içme suyu borusu ne kadar kullanılmaktadır?

Ülke genelinde kentsel dönüşümde yıkılan binalarda asbest malzemelerin toza dönüşerek çevrede bulunan kişilerin solunum yoluyla zarar görmemesi için yeterli önlemler alınmakta mıdır?

Niğde ilinde mevcut belediyeler de kullanılan içme suyu şebekelerinde asbestli borular var mıdır? Varsa değiştirilmesi düşünülmekte midir?

Kapanan ve köy statüsüne geçen yerleşim yerlerinde asbestli içme suyu boruları değiştirilmiş midir?”

ÖZHASEKİ ‘‘ALLAH ISLAH ETSİN’’ DEMİŞTİ

2017 yılındaki TBMM Genel Kurulu Bakan Özhaseki ve Gürer’in asbestli su borularıyla ilgili ilginç diyaloğuna sahne olmuştu. Gürer, genel kurul toplantısında, halen bazı belediyelerin içme suyu hattında asbestli boruların kullandığını hatırlatması üzerine Bakan Özhaseki, asbestli su boruları konusunda bütün belediye başkanlarının duyarlı olması gerektiğine işaret ederek, “Bu belediye başkanlarının başka işleri bırakarak, önce insan olarak, sorumluluk taşıyan bir adam olarak koşup buraya gelmesi lazım. Öyle bir adam varsa lütfen gelsin. Halen bir belediye başkanı beldesinde insanlara asbestli borulardan su veriyorsa o belediye başkanını Allah ıslah etsin” diye konuşmuştu.