Eser, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel bir o kadar da utangaç Giselle adında köylü kızı ile kendisini ona 'Loys' adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle'e âşık olan Kont Albrecht'in trajik ve romantik hikayesini anlatıyor.

Halk ozanı Aşık Veysel, Paris'te anılacak Halk ozanı Aşık Veysel, Paris'te anılacak

İDOB, romantik balenin başyapıtlarından biri olan Gıselle balesinin prömiyerini 27 Ekim Cuma günü AKM'de gerçekleştirecek. Konusu büyük Alman şairi Heinrich Heine'nin "Almanya Üzerine" adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden alınan Giselle, ilk kez 28 Haziran 1841'de Paris'teki Salle Le Peletier'de bulunan Ballet du Theatre de l'Academie Royale de Musique'de sahnelendi. Eser, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel bir o kadar da utangaç Giselle adında köylü kızı ile kendisini ona "Loys" adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle'e aşık olan Kont Albrecht'in trajik ve romantik hikayesini konu alıyor.

Zeynep Sunal Öngün'ün sahneye koyduğu eser 27 Ekim Cuma akşamı gerçekleşecek prömiyerin ardından; 1, 7, 15 Kasım, 2 ve 7 Aralık tarihlerinde AKM'de, 4, 21, 22 Kasım tarihlerinde ise Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde bale severlerle buluşacak.

Kaynak: DHA