Geleneğe göre cuma namazı sonrası başlatılan Kırkpınar güreşleri katılan pehlivan sayısı nedeniyle son yıllarda namaz beklenmeden cuma sabahı başlatılıyordu. Bu yıl ise lig usulüne geçilmesi dolayısıyla perşembeden başlatılacak.

Ön eleme güreşleriyle 663. randevusu başlayacak Kırkpınar'da güreş programı, 5 Temmuz Cuma günü minik boy pehlivanların güreşleri ile sürecek.

Herkesin merak ettiği "koç yiğitler" başpehlivanların ilk tur güreşleri 6 Temmuz Cumartesi gerçekleştirilecek.

7 Temmuz Pazar günü ise çeşitli boylarda devam edecek güreşlerin final müsabakaları yapılacak, gelecek yılın Kırkpınar güreş ağası seçilecek, baş boyu final güreşleriyle Türkiye'nin başpehlivanı belirlenecek.

Güreş ağasının seçileceği, çeşitli boylarda müsabakaların yapılacağı ve Türkiye'nin başpehlivanının belirleneceği Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yine renkli görüntülere sahne olacak.

Edirne’deki anız yangınında 500 dönüm arazi zarar gördü Edirne’deki anız yangınında 500 dönüm arazi zarar gördü

Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin, Rumeli'nin fethine giden 40 akıncıdan Ali ile Selim kardeşlerin, birbirleriyle saatlerce güreşip can vermeleri sonrası ortaya çıktığı kabul ediliyor.

Galibi belli olmayan bir güreşte can veren iki akıncıya vefa olarak 663 yıldır devam eden tarihi güreşlerin, bazıları değişime uğrasa da asırlardır gelenekleriyle geleceğe taşınan "olmazsa olmazları", Kırkpınar'ı efsane yapmaya devam ediyor.

Diğer güreşlerden "yağlanma" ritüeliyle kendisini ayıran branş, Türk halkının dünya sporuna bir armağanı olarak gösteriliyor.

Kispetten başka vücutta tutacak yer bırakmaması nedeniyle pehlivanların yağ ile de mücadele ettiği güreşlerde en iyi olabilmek için, diğer güreş branşlarına göre çok daha fazla efor sarf edilmesi gerekiyor.

Güreş tarihçilerinden Ali Gümüş, Rumeli'deki ilk güreşlerde meydanın sivrisinekten geçilmemesi nedeniyle, yağın güreşle buluştuğu tezini ortaya atıyor.

Zeytinyağı sürülen vücuda sivrisineğin gelmemesi üzerine Rumeli'deki güreşlerde başlanan yağlanma, bir süre sonra branşın adına da kurallarına da etki ediyor.

Kaynak: AA