İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Pursaklar'da gaziler onuruna yemek

Spor

Mamak çeyrek finali garantiledi

Genel

Çubuk Turşuları 22 ülkeye ihraç ediliyor

Genel

Yenimahalle'nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Genel

Altındağ'da gençlik merkezi kurs kayıtları başladı

Genel

Mamak Belediye Başkanı Köse, vatandaşlarla bir araya geldi

Genel

CHP Etimesgut İlçe Kadın Kolları, Mavangatlı Afetzedeleri Yalnız Bırakmadı

Genel

AHİD'den Yenimahalle Kaymakamına ziyaret

Çevre

ASKİ'den Gölbaşı'na su projesi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Mamak'ta pedallar hareketlilik için çevrildi

Genel

30 ayda 42 yeni park

Siyaset

Siyaset Haberleri

Aile Hekimlerinden ‘Yeni Yönetmeliğe’ tepki

Makbule AKGÜL AKKUŞ 07.07.2021 11:35
Aile Hekimlerinden ‘Yeni Yönetmeliğe’ tepki

AHEF 2'nci Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki göstererek “Yayımlanan yönetmeliğin özeti cezai baskı ve tehdidin artırılması, ücretlerin azaltılmasıdır” dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), “Son çıkan ödeme sözleşme yönetmeliğinde tek bir aile hekimine, kronik hastalık takibi obezite, diyabet, hipertansiyon takibi gibi hizmetlerle ek puanlar verileceği iddia ediliyor. Ancak bunun için yıllık doğudan batıya 5 bin ile 15 bin arasında tarama şeklinde bir iş tanımı yapıldı.Yönetmelik incelendiğinde aile hekimi her aylık tanımlı işlemin yüzde 40’ını yapamadığı durumda aylık 1000 ile 1500 TL arasında kesinti yapılacağı görülüyor. Şartlı olarak bir kez 3000 TL olarak vereceği söylenen ek ödemeyi sürekli reklam eden Sağlık Bakanlığı, yeni yönetmelik yürürlükte kaldığı sürece tamamlaması imkânsıza yakın görevlerle aile hekimlerinden aylık 1000 TL’ye yakın kesinti olacağını gizliyor.” açıklamasında bulundu.

“ÜCRETLERİN KESİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

AHEF 2'nci Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, “İsmi pozitif ama kendisi açık açık negatif olan bu performansı kabul etmemiz mümkün değil” diyerek yönetmeliğe tepkisini dile getirerek şöyle konuştu:

“2018’de oluşturulan bir taslak çalışmaya 2018 ve 2019’da itirazlarımızı ilettik ancak son iki yılda bu taslağın son hali Bakanlıkça bizden saklandı. AHEF olarak, “ben yaptım oldu” mantığıyla dayatılan düzenlemeleri kabul etmiyoruz. Teknik alt yapısı tamamlanmayan, hastadan istenecek tetkikleri Aile sağlığı merkezlerinde yapılamayan, hastaya sorumluluk verilmeyen izlemlerin tamamlanması mümkün değildir. Ayrıca aile hekimine kayıtlı nüfusun kat sayıları artırılarak, 3000 kişinin altına indirilmesi gerekmektedir.

Günde 600 bin Covid19 aşısı yapan aile hekimlerinin, pandemide çok yoğun çalıştığını bebeklik aşılarını, izlemleri, gebe izlem ve aşılarını aksatmadan yaptığı unutulmamalıdır. Bu çaba ve özveri tek başına bir ödül nedenidir. Günde 600 bin Covid19 aşısını ve aynı zamanda asli görevlerini yapıp bir de poliklinik hizmetleri veren tek grup aile hekimleridir. Aile hekimlerinin, bu kadar büyük bir iş yükünü göğüslemesine rağmen üstüne ücretlerinin kesilmesini kabul etmiyoruz. Buna tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. AHEF olarak aile hekimlerinin haklarını sonuna kadar savunacağız.”