İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Bekir Coşkun'un adı Çankaya'da yaşayacak

Genel

Muhtarlarla bir arada

Genel

Öveçler Çankaya Evi'nde çalışmalar tam gaz

Genel

 Haymana'da şeffaf kabin ve hijyen paketi mesaisi

Genel

Mamak Belediyesi'nin 2021 bütçesi onaylandı

Genel

Çankaya'nın yeni hizmet binası yükseliyor

Genel

 Karagöl'de renk cümbüşü

Kültür-Sanat

"Selvi Boylum Al Yazmalım" Devlet Tiyatroları sahnesinde

Genel

‘Sakin Kent'te yaz bitmedi 

Genel

Başkent'te minibüs devrildi 

Sağlık

Kovid-19 sürecinde "soğuk hava" uyarısı

Spor

Razgatlıoğlu birinciliğe alışıyor

Genel

Genel Haberleri

“Sorunlara geçerli ve kalıcı çözümler üretilemedi"

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 30.09.2020 13:39
“Sorunlara geçerli ve kalıcı çözümler üretilemedi

Eğitim-Sen, özellikle pandemi sürecinde eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Uzaktan eğitimde 2ʼnci hafta başladı ancak yaşanan sorunlara hâlâ geçerli ve kalıcı çözümler üretilemedi. Uzaktan eğitimin finansmanı, erişim, teknik altyapı, kullanım süresi, sınavlar, teknik destek ihtiyacı ve öğrencilerin yanında bulunma konularında MEBʼin acil olarak sorunlara çözüm üretmesi gerekmektedir.” denildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EğitimSen), 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ne ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Açıklamada,”Yaşadığımız tüm baskılara ve antidemokratik uygulamalara karşı birlik olmak dönemin en önemli ihtiyacı olarak önümüzde durmaktadır. Dünya Öğretmenler Günü’ne sadece 1 hafta kaldı. 5 Ekim 2020 tarihinde tüm dünya öğretmenleri Dünya Öğretmenler Günü kutlamaları için bir araya gelecek. Dünya öğretmenleri, 1994 yılından bu yana, dünya öğretmenlerinin çatı örgütü Eğitim Enternasyonali’nin çağrısıyla 5 Ekim’de günlerini kutluyorlar. Türkiye’de Eğitim Enternasyonali’nin tek üyesi olan Eğitim-Sen de 5 Ekim’de dünya öğretmenleriyle birlikte olacak. Bu sene Dünya Öğretmenler Günü’nde ‘Öğretmenler Öncülük Ediyor’ teması ile salgın koşullarında eğitim ve öğretmenlerin rolüne dikkat çekeceğiz. Salgının ağır koşullarına rağmen öğrencilerinin ellerinden tutmaya çalışan öğretmenlerin tarihsel olarak bu dönemdeki etkilerini ve önemlerini vurgulayacağız. Dünya Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.” denildi. Eğitim-Sen açıklamamsında “Dünya Öğretmenler Günü’ne sadece 1 hafta kaldı. 5 Ekim 2020 tarihinde tüm dünya öğretmenleri Dünya Öğretmenler Günü kutlamaları için bir araya gelecek. Dünya öğretmenleri, 1994 yılından bu yana, dünya öğretmenlerinin çatı örgütü Eğitim Enternasyonali’nin çağrısıyla 5 Ekim’de günlerini kutluyorlar. Biz de Eğitim-Sen olarak salgının ağır koşullarına rağmen öğrencilerinin ellerinden tutmaya çalışan öğretmenlerin tarihsel olarak bu dönemdeki etkilerini ve önemlerini vurgulayacağız.” değerlendirmelerinde bulundu.

5 EKİM GÜNDEMİ

5 Ekim gündemine ilişkin bilgilere yer verilen açıklamada şunlar denildi: “Uzaktan eğitimde 2. hafta başladı ancak yaşanan sorunlara hâlâ geçerli ve kalıcı çözümler üretilemedi. Eğitim-Sen, çözülmesi gereken acil sorunlara dönük tespitlerini ve çözüm önerilerini bir yayınla paylaştı. Uzaktan eğitimin finansmanı, erişim, teknik altyapı, kullanım süresi, sınavlar, teknik destek ihtiyacı ve öğrencilerin yanında bulunma konularında MEB’in acil olarak sorunlara çözüm üretmesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel ve Temel Eğitim Genel Müdürlüklerinin geçtiğimiz hafta içinde yayınladığı yazılar bırakın sorularımıza yanıt oluşturmayı bilinmezlikleri ve kaygıları artırmaktadır. Eğitim-Sen ek derslerde kesintiye gidilmesine sessiz kalmayacak ve demokratik haklarını kullanacaktır. Sorunu görüşmeler yoluyla çözmeye çalışacak ve eş zamanlı olarak tüm illerde basın açıklamaları ve toplantılarıyla kamuoyunu bilgilendirecektir. Sorunun çözülmemesi durumunda konu yargıya taşınacaktır.” Açıklamada, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, 21 Eylül 2020 tarihinde 2020/6 sayılı 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi’nin yayınlandığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi:“Söz konusu genelge geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi ‘başarılı’ öğretmenlerin, belirlenen kriterlere göre okul müdürleri ve ilgili komisyonlarca seçilmesini düzenlemektedir. Öğretmenlerin başarılı ve başarısız olarak ayrıştırılması ve bunu yaparken kimi kriterlerin kullanılması dolaylı bir performans denetimidir ve kabul edilmesi mümkün değildir. Dayanışmayı ortadan kaldıracak ve öğretmenleri adeta yarıştıracak bir uygulamanın bizim açımızdan kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Öğretmen arkadaşlarımızın da böyle bir uygulamayı kabul etmeyeceklerinden eminiz. Öğretmenler 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde kendi belirledikleri biçimde ve içerikte öğretmenler gününü kutlayacaklar.”

DESTEK ÖĞRENCİLERE BİR AN ÖNCE ULAŞTIRILMALI

Açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi: “MEB, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçlarını 27 Eylül 2020 tarihinde açıkladı. Salgın döneminde dahi ekonomik olarak desteklenecek öğrencileri sınavla belirlemenin ve bu şekilde bazı öğrencileri elemenin anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Gereksinimi olduğunu ifade eden ve bu konuda talebi olan tüm öğrencilere ayrımsız ekonomik destek sağlanması MEB’in kamusal sorumluluğudur. Salgınla birlikte ağırlaşan ekonomik koşullar dikkate alındığında bu desteğin bir an önce öğrencilere ulaştırılması gerekmektedir.” Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) ilişkin değerlendirmenin yapıldığı açıklamada, “İktidarın küçük ortağının TTB’yi hedef almaya devam etmesi, salgınla ilgili gerçeklerin iktidarda yarattığı rahatsızlığın sonucudur. Gerçekleri açıklamaya devam etmek, halkın salgınla ilgili doğru bilgiye ulaşmasına katkı sunmak sadece TTB açısından değil tüm kurumlar açısından öncelikli sorumluluktur. Eğitim Sen de bu konuda üzerine düşeni yapmakta kararlıdır.” denildi.