Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen imza töreninde, kadınların ekonomiye katılımının amaçlandığı protokol, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Rotary 2430. Bölge Federasyon Saymanı Dündar Kıncal tarafından imzalandı.

Kadınların üretimde desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yaşar, “Ülkemizde kadınlar çalışmak, üretmek istiyor, aile bütçelerine katkı yapmak istiyor, kendini geliştirmek istiyor. Bunu bir kısmı başarırken bir kısmı da kurduğu hayalin ötesine gidemiyor. Biz bu yolda kadınlarımıza tam destek veriyoruz. Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kurslarımızla (YENİMEK) çoğunluğu kadınlardan oluşan kursiyerlerimiz meslek ediniyor. YENİMEK’te öğrendiklerini uygulayarak güzel şeyler üreten, satan ve bu sayede aile bütçesine katkı sağlayan vatandaşlarımız var. Bunlar bize gurur veriyor. Bugün de GİKA Girişimci Kadınlar Projesi protokolü ile kadınlarımız el emeği ürünlerini platforma komisyon vermeden e-ticaret ile satabilecekler. Böyle bir projeye katkı sağladığımız için mutluyuz” dedi.

Evlerinde el emeği üreten tüm kadınlar başvurabilir

Daha sonra Yenimahalleli kadınlar, Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda bir araya gelerek, proje hakkında bilgilendirildi.

Ayşe'yi öldüren reklam panosu temelsiz yapılmış Ayşe'yi öldüren reklam panosu temelsiz yapılmış

Projenin tanıtım toplantısında, GİKA Projesi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Levent Çolak, projeye nasıl başvurulması gerektiği ve amaçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çolak, “Projemiz ülkemizde kadınların nicelik ve nitelik açısından yeterli düzeyde olmayan ekonomik katılımının, kadınların sosyal yaşantısında oluşturduğu olumsuzlukları gidermek ve toplumsal kalkınmaya yardımcı olmak için fırsatlar yaratmalarını sağlamak amacıyla planlanmıştır. Girişimci kadınlara e-ticaret yapabilmeleri için yol göstermek, gerekli şartları oluşturmak ve gerekli donanımı temin ederek e-ticarete başlamalarını sağlamak projenin temel hedefidir. El emeği üreten 18-99 yaş arası kadınlar projemize başvurabilir” dedi.

Başvuru yapmak isteyen kadınların @gika.turkiye instagram adresi üzerinde başvuru yapabileceklerini de belirten Çolak, “Başvuru yapan kadınlar gerekli eğitimlerin ardından kendi el emeği ürünlerini www.gikap.com.tr üzerinden satabilecekler” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi