Türkiye’de kötü alışkanlıklara olan bağımlılıklarını Yeşilay Danışmanlık Merkezinde (YEDAM) destek alarak yenen vatandaşlar tarafından hazırlanan çeşitli el işi atölye sergisi, bugün Ankara Tren Garı’nda açıldı. Vatandaşların kimi kumar, kimi telefon, kimi ise alkol bağımlılığını YEDAM’a başvurarak yendi. Bu sayede hayatları yeniden yeşeren vatandaşlar, atölye işi çalışmalarda bulundu. 27 Ocak’a kadar görülebilecek sergide, danışanların atölyelerde tasarladıkları tablolar ve el sanatları ürünleri yer aldı.

Sergiye ilişkin bilgi veren Yeşilay Ankara Şube Başkanı Sevilay Arslan, halk eğitim merkezleriyle işbirliği yaparak spor, müzik ve resim atölyeleri kurduklarını, bu atölyelerde danışanların boş zamanlarını etkili şekilde geçirmesini istediklerini belirtti.

Danışanların bağımlılığa iten sebeplerden uzaklaşmalarını sağlarken bir yandan da el becerilerini geliştirmelerini amaçladıklarını dile getiren Arslan, 2015'ten beri sergiye hazırlandıklarını ifade etti. 

Sergiye katılımın yoğun olduğunu, resimler arasından 200 eseri seçebildiklerini aktaran Arslan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı da bize çok destek verdi. Serginin daha görünür olması için Tren Garı'nı seçtik. Eserlerimiz bundan sonra farklı yerlerde sergilenmeye devam edecek” diye konuştu. 

Mansur Yavaş: Belli ki anketlere göre rekor oyla kazanıyoruz Mansur Yavaş: Belli ki anketlere göre rekor oyla kazanıyoruz

Öte yandan sergi açılışını İçişleri bakanlığı Hukuk Müşaviri Dr. Ayhan Özkan, Yeşilay Ankara Şube Başkanı Sevilay Arslan ve YEDAM çalışanları yaptı.

Kaynak: Merve US ACIOĞLU