Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) temiz enerji üretme hedefi kapsamında yapılacak Güneş Enerjisi Sistemi (GES) Projesi'ni tanıttı.

TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde Aksa Enerji ile hayata geçirilecek GES Projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Törene TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, başkan vekili Yusuf Günay ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin futbolda son dönemde sevindirici gelişmeler yaşadığını belirterek, "Milli takımımız tarihindeki en genç kadrolardan birine sahip. Genç yeteneklerimiz gerek ulusal liglerde gerekse uluslararası arenada bizleri gururlandırmaya devam ediyor. 2032 yılında İtalya ile birlikte Türkiye'de ev sahipliği yapacağımız Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olacak milli takımımızın temellerini attık. 2032'de Türk futboluna yepyeni başarılar kazandırarak şampiyonluk kupasını ülkemize kazandırmalarını hedefliyoruz. Geçtiğimiz günlerde ülkece hepimizi oldukça sevindiren bir haber daha aldık. 2026 ve 2027 UEFA finallerini Türkiye'ye getirdik. TFF olarak UEFA'ya aday gösterdiğimiz Beşiktaş Stadyumu'nda 2026 yılı UEFA Avrupa Ligi finaline ev sahipliği yapma hakkı kazandık. 2027 UEFA Konferans Ligi finali de Ankara'da yapımı devam eden Yeni Ankara Stadyumu'nun yetişmesi durumunda, başkentimizde tarihimizde ilk kez bir UEFA finali oynanacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye Yüzyılı stratejisi kapsamında yeşil ve dijital dönüşüm adımları attıklarını aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Türk futbolunun sürdürülebilir geleceğinin temelleri sadece saha içinde elde edilecek başarılarla atılamaz. Saha dışında da futbolumuzun finansal sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız. TFF buna dayanarak yeşil ve digital dönüşümünü başlattı. Devletimizin Türkiye Yüzyılı stratejisi çerçevesinde yeşil ve dijital dönüşüm vizyonununa uygun olarak öncelikle dijital dönüşümümüzü tamamladık. Bu kapsamda kulüplerimize transfer ve vize süreçlerini dijital araçlarla tamamlamaları imkanını sağladık. Hakem, gözlemci, temsilci raporlarının dijital dönüşümünü tamamladık. Kulüplerin sezon öncesi maç formasının dijital yöntemlerle belirlenmesini sağladık. Bu sayede deplasman takımlarının her maça üç forma götürme mecburiyeti ortadan kalktı ve kulüpler için ciddi bir tasarruf imkanı doğdu. Ayrıca TFF yapısında dijital imzaya geçtik. Altyapı akademilerinde 'big data' oluşturmaya başladık. Böylece altyapı akademilerindeki futbolcuların tüm bilgileri bu 'big data'ya yükleniyor ve akademi direktörlerinin ulaşımına hazırlanıyor olacak."

Filenin Sultanları Çin’e karar setinde yıkıldı Filenin Sultanları Çin’e karar setinde yıkıldı

"TFF'NİN ELEKTRİK TÜKETİMİ TEMİZ ENERJİDEN SAĞLAYACAĞIZ"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Büyükekşi, TFF'nin elektrik üretimini yenilenebilir enerji ile karşılaşayacağını söyledi.

TFF olarak dünyada öncü federasyon olacaklarının altını çizen Büyükekşi, "TFF'nin elektrik tüketimini bundan sonra temiz enerjiden sağlayacağız. Anahtar teslim olarak kurulumu öngörülen güneş enerjisi santrali ile Türkiye Futbol Federasyonunun elektrik tüketiminin tamamı temiz enerji ile karşılanacak. Santral ile ayrıca yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 2 bin ton karbon salımı engellenecek. Üretilecek yeşil enerjinin büyüklüğü 1500 adet konutun 1 yıllık elektrik tüketimine eş değer olacak. Kurulacak güneş enerjisi santrali ile Türkiye Futbol Federasyonunun başta Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri olmak üzere, Beylerbeyi ve Levent tesisleri ile 14 adet bölge müdürlüğündeki kamp ve tesislerinin tamamı temiz enerjiye kavuşacak." ifadelerini kullandı.

Tarımsal üretime uygun olmayan arazileri değerlendirmek istediklerini dile getiren Büyükekşi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu iş birliği ile yeşil sahalara yeşil enerji getirerek Türkiye'nin spor sektöründe de temiz enerji kullanımının yaygınlaşması ve sürdürülebilirliği desteklemek adına öncü bir adım atmış olacağız. Bu proje ile çevre konusunda tüm paydaşlarımız nezdinde duyarlılığı artırmayı ve enerji maliyetlerinde de dikkate değer bir tasarruf oranına ulaşmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisi santrali projemiz sadece çevre dostu bir enerji kaynağı sağlamakla kalmayacak. Enerji tüketimimizi etkili bir şekilde yöneterek karbon ayak izimizi azaltmamıza da yardımcı olacak. Tarımsal üretime uygun olmayan arazilere kurulacak güneş panelleriyle hem enerji üretecek hem de bu bölgeleri verimli bir şekilde kullanacağız. Devreye girecek santral ile TFF'nin elektrik tüketiminin tamamını temiz enerji ile karşılayacağız. Böylelikle çevre dostu bir federasyon olacağız. Tüm isteğimiz, bugün attığımız bu adımın Türk futbolunun sürdürülebilir geleceğine yön vermesi. Önümüzdeki dönemde kulüplerimizin de bu sorumluluğun bir parçası olarak, sıfır karbon yolculuğumuzda bizlere eşlik etmesi en büyük dileğimiz."

Kaynak: AA