İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Pursaklar'da gaziler onuruna yemek

Spor

Mamak çeyrek finali garantiledi

Genel

Çubuk Turşuları 22 ülkeye ihraç ediliyor

Genel

Yenimahalle'nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Genel

Altındağ'da gençlik merkezi kurs kayıtları başladı

Genel

Mamak Belediye Başkanı Köse, vatandaşlarla bir araya geldi

Genel

CHP Etimesgut İlçe Kadın Kolları, Mavangatlı Afetzedeleri Yalnız Bırakmadı

Genel

AHİD'den Yenimahalle Kaymakamına ziyaret

Çevre

ASKİ'den Gölbaşı'na su projesi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Mamak'ta pedallar hareketlilik için çevrildi

Genel

30 ayda 42 yeni park

Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Sosyal medya dolandırıcılığına dikkat

İHA 24.06.2021 13:50
Sosyal medya dolandırıcılığına dikkat

Bilişim Uzmanı ve Yazılım Mühendisi Mehmet Burak Torun, sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunarak, ''Hesaplarınızın güvenliğini arttırın'' dedi.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dünyada dijital anlamda değişim ve dönüşümün devam ettiğini belirten Torun, dünyada bir tüketim alanı haline gelen dijital medya platformlarının insanların yaşayabileceği mağduriyetlerin de önünü açtığını ve özellikle salgın döneminde dolandırıcıların daha tehlikeli olabileceğini ifade etti.
Bilişim Uzmanı ve Yazılım Mühendisi Mehmet Burak Torun, sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunarak, ''Dolandırıcılar, bu ve benzeri taktiği her platform için deneyebiliyorlar. Instagram mecrasının tasarımının aynısını kopyalıyor. 'Hesabının telif ihlali nedeniyle 24 saat içerisinde kapanacak. Bu durumu önlemek için lütfen bu linkten bilgilerinizi doğrulayın' mesajını özel olarak gönderiyorlar. Dolandırıcılar, hesabı çalınan kullanıcıların arkadaşlarından para isteyerek dolandırıcılık işlemlerine devam ediyor. Oltalama dediğimiz bu taktik ile kullanıcıların Instagram hesabına erişebiliyorlar. Hatta bazı kullanıcılar mail şifrelerini aynı yaptıkları takdirde maillerini de çaldırabiliyorlar” dedi.

“ÖNCE BİLDİRMENİZ GEREKİR”
Linke tıklayan kullanıcılarla ilgili önemli uyarılarda bulunan Torun, ''Peki hesabı çalınan kişi ne yapmalı? Hesap ele geçirildiğinde Instagram ile iletişime geçerek hacklendiğinizi anlatmanız gerekiyor. ’Ayarlar’ kısmından ‘Yardım Merkezi’ne gidiyorsunuz. Bu kısımda ‘Giriş Yapma ve Sorun Giderme’ bölümünü tıklıyorsunuz. ’Hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum’ bölümüne giriş yapıyorsunuz. [email protected]’dan e-posta adresinizin değiştiğini bildiren bir mail aldıysanız, ‘bu değişikliği geri al’ı tıklayın. Eğer şifreniz değiştirildiyse Instagram’dan bir giriş bağlantısı veya güvenlik kodu talep edin. Giriş bağlantısına erişmeniz için ‘Giriş’ ekranında ‘Yardım al’ veya ‘Şifreni mi unuttun’ seçeneklerine sırayla tıklayın. Hesabınıza dair kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve ardından ‘ileri’ye tıklayın. E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı seçin ve ardından ‘giriş bağlantısı gönder’e dokunun. Yine de hesabınızı geri alamazsanız ‘daha fazla yardıma ihtiyacım var’ linkini tıklayarak gerekli yönlendirmeleri yapın. ‘Bu işlerden hiç anlamam’ diyorsanız vakit kaybetmeden bir siber güvenlik uzmanından destek almalısınız” dedi.

"ÇİFT DOĞRULAMA SEÇENEĞİ AKTİF EDİLMELİ"
Torun, alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında şu açıklamalarda bulundu:“Uygulamadan çift doğrulama seçeneğini kesinlikle aktif etmeniz gerekir. Bunların yanı sıra aşağıdaki uyarıları da dikkate almalısınız. Instagram hesabınızı Facebook’a bağlayın. En az 16 karakterden oluşan içerisinde büyük harf ve küçük harflerin harmanlandığı, aynı zamanda özel karakterler içeren bir şifre oluşturun. 'İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması' seçeneğinden Kimlik Doğrulama Uygulamasını (Önerilir) aktif edin. Mail ve Instagram şifreleriniz aynı olmasın. Özel mesaj yoluyla gelen hiçbir linke tıklamayın. Özelden arkadaşlarınızdan gelen para vb. talepler gelirse cevaplamayın.”