AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, bu pazar gerçekleşecek yerel seçimler öncesi partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. AK Parti Genel Merkezi’nde kurulan Sonuç Alma Sistemi’ne ilişkin bilgi veren Yavuz, 1 milyonu sahada olmak üzere 2 milyon parti mensubunun seçim günü çalışacağını belirterek, “Bu seçimde biraz daha kendimizle yarışacağız ve sonuçları çok hızlı bir şekilde alacağız. Sandık başında görevlilerimiz var. İlk sayım büyükşehir sayımlarıyla başlıyor. Daha sandık sonuçlarına bağlanmadan bizim arkadaşlarımız not alıyor ve SAS'a giriyor” dedi.

250 BİNDEN FAZLA SANDIK KURULACAK

Yavuz, 1 milyon 32 bin 610 seçmenin ilk kez oy kullanacağını belirterek, “Toplam sandık sayısı Türkiye'de 250 bin 903. Hem seyyar sandık, hem cezaevi sandığı ve diğer sandıkların toplamı 250 bin 903. Seçim günü çok önemli, akşamı da çok önemli. Onun için gözünüz kulağınız bizde olsun” dedi. Yavuz, “Çok iddialı bir şekilde seçimi çok hızlı bir şekilde alan, toplayan ve aynı zamanda seçim sonuçlarını analiz eden ve itiraz şikayetlerini de bu sistem içinde koordine eden bir partiyiz” diye konuştu.

Bu sürecin Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gözetimin ve denetiminde işlediğini ifade eden Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Lütfü Savaş, YSK önünde konuştu Lütfü Savaş, YSK önünde konuştu

“YSK almış olduğu kararlarla bu sürecin şaibesiz, şüphesiz, problemsiz bir şekilde işlemesine çalışıyor. Zaten sandık sonuç tutanaklarını bütün partilerle paylaşacak olması, paylaşıyor olması da Yüksek Seçim Kurulu'nun farkı diye düşünüyorum. Çünkü, Yüksek Seçim Kurulu'na sandık sonuç tutanakları biraz geç geliyor doğru. Ama geldikçe de bütün partilerle paylaşıyor.”

Muhabir: Merve US ACIOĞLU