İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Kitapseverlere metro durağında “İstasyon Kütüphane”

Genel

Çankaya'da Melek Mosso rüzgarı esti

Genel

BELMEK, ‘Yıl Sonu Karma Sergisi'ni açtı

Genel

Pursaklar Endemik Vadi'de gençlik buluşması

Genel

Altındağ Belediyesi Aile Sağlığı Merkezi açılışı gerçekleştirdi

Kültür-Sanat

Başkent'te müzikli yaz akşamları başlıyor

Genel

Gölbaşı'nda hayvan yetiştiricilerine büyük destek

Politika

ALES başvuruları başladı

Kültür-Sanat

Kadın Emeği Festivali başlıyor

Genel

Çankaya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı

Genel

Yenimahalle'de kurban satış alanında çadırlar kurulmaya başlandı

Genel

Lavantalar hasat zamanını bekliyor

Politika

Politika Haberleri

4 aylık bilanço: 120 gösteriye müdahale, 4 bin 760 gözaltı

Makbule AKGÜL AKKUŞ 21.05.2022 11:21
4 aylık bilanço: 120 gösteriye müdahale, 4 bin 760 gözaltı

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, temel haklardan hapishanelerin durumuna, kadın haklarından çocuk haklarına bu yılın ilk dört ayını kapsayan 128 sayfalık bir “Adalet Raporu” hazırladı. Raporda çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 4 bin 760 kişinin gözaltına alındığı, 84 kadının öldürüldüğü, cezaevlerinde 909 kişinin hak ihlaline uğradığı belirtildi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, temel haklardan hapishanelerin durumuna, kadın haklarından çocuk haklarına bu yılın ilk dört ayını kapsayan 128 sayfalık bir “Adalet Raporu” hazırladı. Bülbül, hazırladığı 128 sayfalık raporda 2022 yılının ilk dört ayında adalet sistemi, ekonomi, yoksulluk, yoksunluk, eğitim, sağlık,  ekoloji gibi insan hayatını doğrudan etkileyen alanlardaki krizlerin giderek derinleştiğini ifade etti.

Bülbül’ün hazırladığı Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan 6’ıncı “Adalet Raporu”na göre 120 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildiği, çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 4 bin 760 kişinin gözaltına alındığı, 84 kadının öldürüldüğü, cezaevlerinde 909 kişinin hak ihlaline uğradığı belirtildi.

Raporda dört aylık süreçle ilgili, “Yurttaşların insan onuruna yaraşır, özgür ve adil bir düzen taleplerini dile getirmeleri, otoriterleşen iktidarın daha sert müdahalesiyle yanıt bulmuş, hak ihlalleri her alanda artarak devam etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“HAK İHLALLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

“İktidarın yurttaştan yana olmayan başarısız ekonomi politikaları krizin büyümesine neden olmuş, akaryakıttan doğal gaz ve elektriğe, zorunlu hane giderlerinden gıdaya, tekstilden sağlığa, eğitime kadar üst üste yapılan zamlar yurttaşı yoksullaştırmış, ‘orta sınıf' tanımını kaldırmış, ülkeyi fakirleştirmiştir. Yurttaşların insan nuruna yaraşır, özgür ve adil bir düzen taleplerini dile getirmeleri, otoriterleşen iktidarın daha sert müdahalesiyle yanıt bulmuş, hak ihlalleri her alanda artarak devam etmiştir” ifadelerine yer verilen raporda hak ihlallerinin sürekli arttığının altı çizildi.

Raporda, 2022 yılının ilk üç ayında Anayasa Mahkemesi’ne 31 bin 599 bireysel başvuru yapıldığı ve başvuruların 8 bin 668’inin (yüzde 2,8’i) yanıtlandığı aktarıldı. Raporda, omicron varyantı nedeniyle çok fazla sağlık çalışanının hasta olması, hekim istifaları, ertelenmiş sağlık hizmetleri gerekçeleriyle randevu sistemi üzerinden özellikle göz ile ağız diş ve çene cerrahisi polikliniklerine randevu alınamadığı yani sağlık hakkına ulaşılamadığı tespitine yer verildi.

“SEFALET ENDEKSİ EN YÜKSEK SEVİYESİNDE”

Raporda, ekonomik verilere de yer verildi. Buna göre, Sefalet Endeksi’nin AKP'nin iktidara geldiği ve 2001 krizinin etkilerinin hissedildiği 2002 yılındaki yüzde 40’lık seviye yüzde 47 ile aşıldı. Türkiye, 2022 yılına hem TL’deki değer kaybının yarattığı etkiyle benzin gibi ürünlere yapılan zamlarla hem de yüzde 36,2’lik yeniden değerleme oranı kadar artırılan vergi, harç ve cezalarla başladı. Doğalgaz fiyatlarına yüzde 15 ile yüzde 50 arasında zam yapılırken; benzinin litresine 61 kuruş, motorinin litresine 1 lira 29 kuruş ve oto gazın litresine 78 kuruş zam geldi. Ekonomik krizden en çok esnaf etkilendi. 2022 yılının ilk üç ayında toplam iflas sayısı 29 bin 360 olurken, Mart ayında iflas sayısı bir önceki aya göre yüzde 14 oranında arttı. Şubat ayında 8 bin 987 olan toplam iflas sayısı Mart ayında 10 bin 226’ya çıktı.

 “ANAYASA MAHKEMESİ’NE ÜÇ AYDA 31 BİN 599 BAŞVURU”

6’ıncı Adalet Raporunda geçtiğimiz 4 ayı kapsayan veriler şöyle sıraladı:

  • En az 120 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi.
  • Çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 4 bin 760 kişi gözaltına alındı.
  • 84 kadın kendi hayatlarıyla ilgili karar vermek istedikleri için evli oldukları erkek, sevgili, akraba ya da birinci derece yakınları tarafından öldürüldü. 97 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.
  • Cezaevlerinde 909 kişi hak ihlaline uğradı.
  • Yılın ilk üç ayında Anayasa Mahkemesine yapılan 31 bin 599 başvurudan 8 bin 668'i yanıtlandı.