Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, periyodik muayene süresi dolan terazi aletleri için son muayene tarihinin 29 Şubat Perşembe olduğunu anımsatarak uyarıda bulundu. Palandöken, açıklamasında şunları söyledi:

“Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği’ne göre, özellikle pazarlarda daha çok kullanılan teraziler iki yılda bir muayene ettirilmek zorunda.  Ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayene süresi dolan esnafımız 29 Şubat Perşembe gününe kadar Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına müracaat ederek muayenesini yaptırmalı. Aksi takdirde ‘damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanmak’ fiilinden dolayı her bir ölçü aleti için 3 bin 218 TL ila 64 bin 352 TL arası idari para cezası uygulanacak.”

Borsa günü rekorlarla tamamladı Borsa günü rekorlarla tamamladı

Palandöken, “Pazarcılar tarafından pazar yerlerinde kullanılan ve tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilmektedir. Ayrıca tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, otomatik olmayan tartı aletler Yetkili Muayene Servislerince muayene edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Merve US ACIOĞLU