Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin bu sabah düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"'Asrın Felaketi' dediğimiz deprem yaşandı. Üstüne iki tane seçim yaşadık. 

"Son 4 yıl hem Türkyi'de hem dünyada ekonomik, sosyal hayatı altüst eden gelişmeler yaşandı. Pandemi sürecinde ekonomi ciddi şekilde daraldı.

Milli Eğitim Bakanı olarak genç öğretmen adaylarından mümkün olan en fazla arkadaşı aramıza davet etmek için çabalar sarf ettik.

Atama alanlarına başlık olarak seçilen 130'a yakın branşın tamamı benim için eşit önemdedir. Bunu yaparken de daha önce söylediğim gibi ihtiyaçlarımız, elimizdeki kadro miktarı bu çerçevede bir smilasyon oluşturduk. Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik.

Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik. Bu çerçevede en çok atama yapmayı planladığımız 5 alanı söyleyeyim:

MEB ortaokul öğrencileri için ilk kez "zanaat okulu" açacak MEB ortaokul öğrencileri için ilk kez "zanaat okulu" açacak

Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263 arkadaşımız, Özel Eğitim Öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik bin 597, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1594, İngilizce 968.

Bunlar tamamen sadece atama yoluyla atama değil, yüzde 50 yüzde 50 yani KPSS skorunun yüzde 50'si mülakatın yüzde 50'si olarak yapılacak. Ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Eğitim camiamıza hayırlı olsun. Bu vesileyle iyi niyetli bir biçimde tekliflerini ileten kişilere samimiyetle teşekkür ediyorum. Her bir öneri ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.

Kaynak: AA