Tugay: Semt marinaları ve halk plajlarını hayata geçireceğiz Tugay: Semt marinaları ve halk plajlarını hayata geçireceğiz

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Kahramanmaraş’ın sorunlarına dikkat çekerek 20-30 yıl geriye gittiğini dile getirdi. Karatutlu: “Etrafımızdakilere bakın, Gaziantep’e bakın, Kayseri’ye bakın şehircilik açısından Kahramanmaraş’tan  öndeler, belediyeleri çalışıyor. İktidar, muhalefet, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, şehirlerinin gelişmesi için çaba gösteriyorlar. Kahramanmaraş’ta özellikle son 20 yıldır halkın dertlerine kulak asmayan, sivil toplum örgütlerini takmayan, meslek odalarını dinlemeyen bir siyaset, bir yerel yönetim mevcut.”

Karartutlu, iktidar partisinin mevcut İl Başkanını, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrin kültür merkezinde açıkladığını ancak üç yıl önce DEVA Partisi’nin kongresini yapmak için, salonun boş olmasına rağmen belediyeden ücreti mukabilinde bile izin alınamadığını ifade etti. Karartutlu, “Belediye imkanları tüm Kahramanmaraşlıların imkanlarıdır. İktidar partisine tahsis edilemez. Her iki yerinde kullanılmasından doğan faturaları ve ödemeleri gösterir belgeyi kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Karartutlu, Belediye Özel Kalem üzerinden KPSS’siz memur atayıp Ankara’ya çektiğini, yine Çevre Şehircilik Bakanlığı’na Kayseri Develi Belediyesi mühendisi olan bir arkadaşı atadığını, şu anki Büyükşehir Belediye Başkanı için tekrar olması adına, AK Parti’de ölümüne mücadele ettiğini ifade  ederken, eğer bu iddialar doğruysa, iddiasından vazgeçmeyip Kahramanmaraş Belediyesi’ne Bakan Yardımcılığı sıfatıyla, eski Belediye Başkanlığına kayyum olarak atamayı planladığını belirtti.

“ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRMEDEN SİSTEM DEĞİŞMEZ”

Karartutlu, “Muhatap olmadığınız orta hasarlı bina mağdurları, rezerve alan ilan edilen bölge mağdurları, uygun olmayan alan mağdurları, her hafta partinizin önündeler, belediyenin önündeler, bir kere bu mağdurlarla muhatap olup siyasete ne yapabiliriz konuştunuz mu yoksa pişkin hakkınızı hukukta arayın mı dediniz? Adamlar hakkını hukukta arayacaksa siyasete sizin işiniz ne?” dedi.

“Yıllarca sizleri uyardılar deprem geliyor diye, Maraş‘ın kentsel dönüşme ihtiyacı var diye. Niye bunları dinlemediniz binlerce canımız sizin ihmal yüzünden gitti” diyen Karartutlu, “Gerçi ölülerimiz konuşamıyor ama bunların geride kalan sağ evlatları sizinle aylardır diyalog kurup depremde oluşan sorunlarını çözümünü anlatmak istiyorlar. Ölülerle muhatap oluyorsunuz ama yaşayanlara ne randevu veriyorsunuz ne de muhatap oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Nursel DİLEK MANAVBAŞI