Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş'ın iletişim ofisinden "Temiz siyaset adına açıklama" başlığıyla bir açıklama paylaşıldı.

Yapılan açıklamada Yavaş'ın kızının Londra'daki ev alımına dair belgeler de paylaşıldı. Yavaş'ın yaptığı tüm harcamaların mal beyanında açıklandığına vurgu yapılan açıklamada, aynı şeffaflığın Turgut Altınok'tan da beklendiği belirtildi.

"Temiz siyaset hareketi dalga dalga Türkiye’ye yayılmış, birçok il ve ilçe belediye başkan adayı mal varlığını açıklamıştır. Bu durum, Türk siyaseti için olumlu ve temiz bir sayfa olarak tarihe geçmiştir" ifadelerinin yer aldığı açıklamada  "Bu süreçte, rakibimiz Sayın Turgut Altınok’un da kamuoyu baskısıyla mal varlığını açıklamak zorunda kaldığı bilinmektedir. Ne var ki bu umumi bildirimin eksik yapıldığı hem kendi beyanlarından hem de kendi ailesinin beyanlarından ortaya çıkmıştır. Bunun karşılığında Sayın Altınok “tüm mal varlığım Mansur Yavaş’ın kızının Londra’daki evi kadar etmez” diyerek kendi mal varlığında açıklayamadığı kısımları spekülasyon ile örtme girişiminde bulunmuştur" cümlelerine yer verildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TEMİZ, ŞEFFAF ve AHLAKLI siyaset adına Sayın Mansur YAVAŞ’ın kızının evinin satın alma ücreti ve banka opsiyonlarını açıklıyoruz: 1.Çağlayan YAVAŞ, evini 465.000 Sterlin’e almıştır. (EK - BELGE 1) 2.465.000 Sterlin’in 372.999 Sterlin’i banka kredisi çekilmiştir. (EK - BELGE 2) 3.Bu kredi, İngiltere’de uygulanan, kira öder gibi ev sahibi olunan “mortgage” sistemi ile çekilmiş olup 384 AY, YANİ 32 YIL TAKSİTLE GERİ ÖDENECEKTİR. 4.Sayın Mansur Yavaş bu ev alınırken kızına 100.000 pound hibe etmiş, bunu da mal beyanında açıkça belirtmiştir. Sayın Mansur Yavaş, 2009 yılından beri mal varlığını düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmaktadır. Ayrıca 1999 yılından itibaren tüm banka kartı hareketlerinin incelenmesi için de açık çağrıda bulunmuştur. Hal böyle iken, açıkladığı kadar açıklamadığı mal varlığının da kamuoyunda çokça tartışıldığı kişilerin 32 yıl taksitle alınan bir ev üzerinden spekülasyon yapmalarına fırsat vermeyeceğiz. Yüzlerce daire için tek kuruş vergi ödememiş birisinin kamuoyunu manipüle etme çabası, milletimizin gözünde itibarsız bir girişim olarak kalmaya mahkûmdur. Rakibimizin açıklamadıkları kendine kalsın; açıkladığı mal varlığının 10’da 1’ine, hatta 100’de 1’ine mal varlığı takası yapma teklifimiz geçerlidir. Çok mal sahibi olmak tek başına şaibeli bir durum değildir. Ancak bunu kamuoyuyla paylaşmamak şaibeli bir durumdur. Rakibimizi derhal hissedar olduğu şirketin mal varlığı dâhil tüm varlıklarını kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

23 Nisan'da  Ankara'da toplu taşımalar ücretsiz 23 Nisan'da Ankara'da toplu taşımalar ücretsiz

Muhabir: Cemil Cahit SARAÇOĞLU