CHP Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Ukrayna’dan ithal edilen karkas ette salmonella bakterisi tespit edildiğine dikkati çekerek, “Kamuoyunu bilgilendirmemiz gerekiyor” dedi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Adem, iktidara tepki göstererek, “Daha 4 gün önce uyarmıştık. Çıkarılan son kararname ile tüm ülkelerden tırnaklı canlı hayvan ithal edilmesinin ülkemize hastalık getireceğini söylemiştik. Üzerinden 3 gün geçmeden, Ukrayna’dan gelen 1 tır karkas ette salmonella tespit edildi. Bu konuda acil olarak kamuoyunu bilgilendirmeniz gerekiyor” dedi.

Adem, açıklamasında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan bu soruların yanıtını kamuoyu adına yanıtlanmasını talep ediyoruz,

-       Ukrayna’dan ithal edilen hastalıklı etler, gümrükte gerekli riskli dönem süresine ve koşullarına uyularak bekletilmiş midir? Yoksa gerektiği kadar bekletilmeden Et ve Süt Kurumu Denizli Kombinasına mı gönderilmiştir?

Bayramda Tatile Gidenler: Yüksek Sıcaklara Dikkat! Bayramda Tatile Gidenler: Yüksek Sıcaklara Dikkat!

-       Hastalık tespit edilene kadar Et ve Süt Kurumu Denizli Kombinasına giden etlerin akıbeti ne oldu?

-       Bu etler, Et ve Süt Kurumu mağazalarında satışa sunuldu mu? Halkımız bu etlerden satın aldı mı?

-       Tahliller sonuçlanmadan bu etleri nasıl ülke sınırları içine sokarsınız? Halk sağlığını nasıl tehlikeye atarsınız?

-       Bu ülkenin Tarım Bakanı olarak, ülkede hayvan hastalıklarının artmasına ve halkımızın sağlıksız et tüketmesine nasıl göz yumarsınız?

-       Sayın Bakan, et fiyatlarını düşüreceğim diye halk sağlığı ile oynayamazsınız, halkın hastalıklı et yemesine göz yumamazsınız. Türk Ceza Kanunu Madde 186’ya göre açıkça suç işliyorsunuz. Bu ihmalkarlık ve vahim olay karşısında sizi ve diğer tüm sorumluları, derhal istifaya çağırıyoruz. Bu olayda sorumluluğu bulunan Bakanlığınız yöneticileri ve siz, halk sağlığını tehlikeye sokmak suçunu işliyorsunuz.

-       Halkımızın sağlığı için bu konuda derhal adım atılmasını talep ediyoruz.”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu