Sevilmiş, yaptığı doğa yürüyüşleri sırasında çevre kirliliğinden rahatsız olması üzerine harekete geçti. Önce tek başına, sonra kendisinden etkilenenlerle çevre ve doğa duyarlılığına dikkati çekmek isteyen Sevilmiş, yüzlerce tohum ve fidanı toprakla buluşturdu, ağaçları budadı, tonlarca çöp topladı.

Sevilmiş, 2021'de ailesi, gönüllüler ve öğrencilerinin yardımıyla doğadan 50 bine yakın meşe palamudu topladığını söyledi.

"Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi'ni taşkın riski yüksek havzalarda kurmaya devam ediyoruz" "Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi'ni taşkın riski yüksek havzalarda kurmaya devam ediyoruz"

Tohumları Karaman'ın Zengen köyü yakınlarındaki meşe alanlarında gönüllülerle 3 ay boyunca toprakla buluşturduklarını belirten Sevilmiş, şunları kaydetti:

"Çoğunun büyüdüğünü, yeşillendiğini gördük. Bunun dışında üniversiteyle işbirliği içinde kampüse 300 kayısı ve 50 çınar fidanı diktik. Dikmekle kalmıyoruz, budama da yapıyoruz. Gittiğim alanlarda ağaçları budadım ve güçlendiklerine şahit oldum. Karaman'da yaklaşık 12 bin badem ağacı olan bir alan vardı. Gönüllü arkadaşlarım ve öğrencilerimle ağaçları budamaya başladık. 2 yılda bütün badem ağaçlarını budadık. Sonra yeşillendiklerini gördük. Bu gelişimi görmek, ağacı hayata bağlamak bana çok büyük mutluluk veriyor."

"HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREK"

Sevilmiş, 2019'dan bu yana 10 bin poşetten fazla çöpü doğadan temizlediklerini dile getirdi.

Çevresine de bu duyarlılığı kazandırmayı amaçladığını vurgulayan Sevilmiş, "Herkesin dikilmiş bir ağacı olmalı. Geleceğimizi bir fidan, yerden alacağımız bir çöp kurtaracak. Bir fidan dikmek, yerden bir çöpü almak hiç zor değil. İnsanlar yeter ki iyilik yapmak istesin. Herkesin elini taşın altına koyması gerek. Böylece çocuklarımıza yaşanılabilir, tertemiz bir ülke bırakabiliriz." dedi.

Kaynak: AA